Инфлацията в Германия се ускори до 8,7% през януари в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи Федералната статистическа служба в четвъртък въз основа на предварителна оценка. Потребителските цени са нараснали леко и в сравнение с декември – с 1%. Напоследък темпът на инфлация непрекъснато се забавяше от октомври насам. Преди това икономистите очакваха поскъпване с 9,4%. През декември инфлацията бе 8,6% в сравнение със същия месец на миналата година, припомня DPA.
Първоначално данните трябваше да бъдат публикувани във вторник миналата седмица. Поради технически проблем обаче датата трябваше да бъде отложена. Ето защо и данните за инфлацията в еврозоната от сряда миналата седмица не включваха текущи стойности за Германия. Сега се очаква нивото на инфлация в еврозоната да се окаже по-високо.
Това вероятно ще подхрани дебата за бъдещия курс на Европейската централна банка (ЕЦБ). Едва през миналата седмица регулаторът повиши лихвените проценти и сигнализира за ново увеличение през март. След това централната банка планира да обсъди по-нататъшните си стъпки.
Към момента икономистите не очакват радикално намаляване на потребителските цени през настоящата година. „Би било опасно да мислим, че вече сме приключили и че проблемът с инфлацията е решен", заяви неотдавна президентът на Bundesbank (Германската центрлана банка) Йоахим Нагел пред в. Börsen-Zeitung.
Германското правителство очаква средна инфлация от 6,0% за настоящата година. Таванът на цените на електроенергията и природния газ ще има потискащ ефект. Държавата обаче няма да може да смекчи всички последици.
„Реалната загуба на доходи и покупателна способност, свързана с високото увеличение на цените, ще се отрази негативно на вътрешното икономическо развитие въпреки облекчаващия ефект на широките мерки за правителствена подкрепа", се посочва в последния годишен икономически доклад на правителството. Частното потребление по-конкретно вероятно ще намалее чувствително.
През миналата година инфлацията достигна средно 7,9%, което е най-високото ниво от основаването на Федерална република Германия. С течение на времето обаче методът на изчисление е бил променен. През 2021 г. потребителските цени се увеличиха с 3,1% в сравнение с предходната година.
преди 1 година Лицемерието в ЕС е на върхови нива. Печатаха камари евро с години, цяло десетилетие. Държаха лихвата отрицателна също почти толкова време. Харчеха като разпрани, всякакви дотации и програми имаше, раздаваха на фирмите ненужни пари, всичко това с идеята, че сме били гонели некви 2% инфлация ... Защо 2% никой не казва, но това си е 700% за век! Сега преизпълниха инфлационните евроцели, но лихвата пак е на ниво значително по-ниско от инфлацията, а нормалното е лихвата да е малко над инфлацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Това е началото и краят на най-голямата Европейска икономика наречена Германия.Нашите лицемери всеки ден пишат противоположни неща като единят ден всичко се нормализира инфлацията е под контрол след няколко дена точно обратното. Истината е една ! Никога не само Германия но и Европа няма да има евтини Енергийни източници и ще загуби много от отраслите си особено високоенергийни затратните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Очакваното прекратяване на вдигането на лихвите май-май замина в канала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар