Търговията на дребно в еврозоната и в Европейския съюз обърна тенденцията през ноември и отново отчете ръст след спада през предходния месец, показаха данните, публикувани в петък от европейската статистическа служба Евростат.
Обемът на продажбите на дребно се е увеличил с 0,8% в еврозоната и с 0,9% в ЕС на месечна база. За сравнение, през октомври бе отчетен спад от 1,5% за зоната с единна валута и от 1,4% в ЕС.
На годишна база сезонно коригираният индекс на продажбите на дребно обаче все пак се е понижил – с 2,8% в еврозоната и с 2,4% в ЕС.
Месечни изменения
При отделните сектори най-голям ръст на търговията на дребно в еврозоната бележат нехранителните продукти (1,6%) и автомобилните горива (1,0%), докато храните, напитките и тютюневите изделия намаляват с 0,9%.
В ЕС тенденцията е подобна, като ръстът при нехранителните продукти остава същият, но този при автомобилните горива е малко по-слаб – 0,8%. Търговията на дребно при храните, напитките и тютюневите изделия и тук спада, макар и по-слабо – с 0,6%.
Сред страните членки най-голям ръст на продажбите е регистриран в Испания (3,6%), Полша (2,6%), Швеция (2,3%) и България (2,2%), а най-сериозен спад – в Люксембург (-2,0%), Франция и Хърватия (по -1,0%) и Словения (-0,5%).
Годишни изменения
На годишна база секторът с най-голямо понижение в продажбите на дребно в еврозоната е храни, напитки и тютюневи изделия с 4,6%, следван от нехранителните продукти с 2,3%. Единствено автомобилните горива бележат увеличение от 4,4%.
Що се отнася до ЕС, тенденцията е подобна – спад за храни, напитки и тютюневи изделия от 4,6% и за нехранителни продукти с 2,2%, както и ръст за горивата от 5,2%.
Латвия бележи най-голямо увеличение на търговията на дребно с 10,7%, следвана от Словения (7,5%) и Полша (5,7%). България заема пето място по ръст с 4,7%. Най-значителен спад пък се наблюдава в Дания (-7,4%), Белгия (-6,0%) и Германия (-5,7%).
преди 1 година До голяма степен подпомогнато от ограничаването на поскъпването на енергийните суровини, истроият обаче показва, че такива мерки имат временен ефект. отговор Сигнализирай за неуместен коментар