Очаква се потребителските нагласи в Германия да продължат да се възстановяват в началото на следващата година, подкрепени от правителствените мерки в помощ на домакинствата, които изглежда имат ефект, съобщи институтът GfK в сряда, цитиран от Ройтерс.
Индексът на потребителските нагласи на GfK се повишава от минус 40,1 пункта през декември до минус 37,8 пункта през януари. Резултатът е над очакванията на анализаторите за минус 38 пункта през първия месец на 2023 г.
„С третото си поредно повишение индексът бавно се измъква от калта. Светлината в края на тунела става малко по-ярка“, коментира експертът по потребление в института Ролф Бюркл.
Въпреки лекото подобрение нагласите продължават да са на ниски равнища, след като през октомври бе отчетено най-ниското ниво от над десетилетие насам в размер на минус 42,8 пункта.
Отрицателен резултат означава годишен спад в частното потребление.
Бюркл обясни, че възстановяването е на нестабилни основи и може да загуби баланса си, ако например има значителен ръст в цените на енергията в случай, че геополитическата ситуация се влоши.
„Светлината в края на тунела може отново бързо да стане много тъмна, или дори да изчезне“, каза той.
Всички три подиндекса на GfK са нараснали през декември, като най-голямо повишение има в очакванията за доходите, които се увеличават от минус 54,3 пункта до минус 43,4 пункта през декември, когато поскъпването на енергията стана по-умерено и когато влезе в сила еднократното облекчение в сметките за газ от домакинства.
Показателят на потребителския климат прогнозира развитието на реалното частно потребление в следващия месец. Резултат над нулата е ръст в потреблението, а под - спад спрямо същия период година по-рано.
Според GfK промяна от един пункт е равна на годишна промяна от 0,1% в частното потребление.
Показателят, измерващ желанието за покупка, представлява баланса между положителните и отрицателните отговори на въпроса "Смятате ли, че сега е добър момент да се купят големи продукти?".
Подиндексът на очакванията за доходите отразява очакванията за развитието на финансите на домакинствата в следващите 12 месеца.