Германският износ нарасна и през август въпреки охлаждането на световната икономика, повишаването на лихвените проценти и затрудненията с материалите. Износът се е увеличил с 1,6% спрямо предходния месец до 133,1 млрд. евро - главно поради засиленото търсене от САЩ и Китай, съобщи Федералната статистическа служба. Най-голямата част от износа отново е насочена към САЩ - най-важният клиент на германската експортна индустрия: там са продадени с 12% повече стоки с надпис „Произведено в Германия", отколкото през предходния месец юли, което съответства на стойност от 13,8 млрд. евро.
Износът за Китайската народна република се е повишил с 2,9% до 9,2 млрд. евро, а доставките за Великобритания са нараснали със 7,4% до 6,2 млрд. евро. Износът за страните от ЕС се е понижил с 0,8% до 72,8 млрд. евро.
Бизнесът с Русия се е увеличил с почти 12% в сравнение с предходния месец до 1,1 млрд. евро. В руския бизнес ефектът от санкциите е видим при сравнение на годишна база. През август 2021 г. германските компании все още са изнасяли стоки на стойност 1,8 млрд. евро - с около 63% повече.
Вносът се увеличава по-силно
Икономистите очакваха увеличение на износа само с 1,1%, след като през август той намаля с 1,6%. Вносът нарасна по-силно, като се увеличи с 3,4% до 131,9 млрд. евро, което е седми пореден месец. „Като се има предвид трудната глобална ситуация и високото ниво на износа, резултатът е забележителен", коментира Александер Крюгер, главен икономист в Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank AG, цитиран от n-tv. „Засилващите се в световен мащаб рецесионни тенденции ще затруднят още повече експортния сектор“.
В световен мащаб все още нарушените вериги за доставки, отслабената покупателна способност поради инфлацията и в някои случаи изключително високите разходи за суровини и енергия възпрепятстват глобалната търговия. Настроението сред германските износители напоследък се влоши чувствително: очакванията за износа са спаднали през септември до най-ниското си ниво от май 2020 г., както установи базираният в Мюнхен институт IFO в месечното си бизнес проучване. „И в средносрочен план едва ли може да се очаква по-голям импулс поради охлаждането на световната икономика", подчерта президентът на IFO Клеменс Фюст. В повечето промишлени сектори очакванията за износа са на отрицателни нива.