Нетното богатство на американските домакинства е намаляло през второто тримесечие най-много в историята, тъй като агресивните действия на Федералния резерв за укротяване на бързата инфлация тласнаха надолу фондовите пазари, предава Bloomberg.
Нетното богатство на домакинствата е намаляло с 6,1 трлн. долара в периода април-юни, или 4,1%, след като се стопи с около 147 млрд. долара през първото тримесечие, сочат данни на Фед. Общото нетно богатство е спаднало до 143,8 трлн. долара, най-ниското ниво от една година насам.
Стойността на притежаваните акции е намаляла със 7,7 трлн. долара, а стойността на притежаваните имоти от домакинствата е нараснала с 1,4 трлн. долара. Нетното богатство на американските домакинства намалява най-много в историята. Графика: Bloomberg LP
Опасенията от рецесия нараснаха в периода между април и юни, тъй като инфлацията се влоши, цените на бензина достигнаха рекордни върхове, а Фед пристъпи към исторически големи повишения на лихвите. Това тласна индекса S&P 500 към спад с над 16% през второто тримесечие.
Макар че жилищният пазар, който е ключов източник на богатство за американците, бързо се влошава, цените на жилищата продължават да растат. Внимателно наблюдаван индекс за цените на жилищата на национално ниво нарасна през юни с най-бавния си темп от над една година, тъй като по-високите лихви по ипотечните кредити задушават търсенето.
Данните на Фед показват още, че депозитите на домакинствата – парите, които американците имат в чекове, спестявания и сметки на паричните пазари, са нараснали до нов рекорд от близо 4,9 трлн. долара.
Депозитите набъбнаха, след като различните мерки за подкрепа по време на пандемията, като стимулиращите плащания, както и ограничената активност накараха много американци да спестяват повече. В последно време затегнатият трудов пазар също води до стабилен ръст на заплатите на хора в различни индустрии и с различни доходи.
Финансовата възглавница, макар и съсредоточена сред по-богатите домакинства, ще подкрепи разходите на потребителите в следващите месеци. Високата инфлация обаче принуждава семействата да харчат повече за нужди като храна.
Потребителските кредити, в които не влизат ипотеките, са нараснали с 8,51% на годишна база през второто тримесечие, най-бързия темп от края на 2001 г. Неизплатеният дълг от бизнеса се е увеличил сък 7,67% на годишна база.
Федералният дълг е нараснал с 5,56%, като се е забавил приблизително наполовина спрямо темпа предишното тримесечие.