Потребителските цени в Китай са нараснали с по-бавен темп от очакваното през август насред горещините и покачилия се брой новозаразени с коронавирус, а производствената инфлация се е забавила до най-ниското си ниво от февруари 2021 г., пише CNBC.
Индексът на потребителските цени е нараснал с 2,5% на годишна база през август, след като месец по-рано повишението бе в размер на 2,7 на сто. За сравнение - медианните очаквания на икономистите бяха за резултат от 2,8 на сто.
Производствените цени са се увеличили с 2,3% за година през август, което е било най-бавният темп от февруари 2021 г. През юли показателят нарасна с 4,2%, а очакванията бяха за ръст през август от 3,1%.
Въпреки че данните показват приближаване до официалната правителствена цел от 3% инфлация, покачването на цените в Китай е значително по-бавно спрямо нивата, отчетени в други големи икономики.
През август Китайската народна банка предупреди, че страната е изправена пред нарастваща структурна инфлация, която може да надмине 3% в някои от месеците през второто полугодие.
В същото време според анализатори покачващите се цени може да ограничат възможността за допълнително разхлабване на паричната политика.
"Възможните финансови рискове - бойкоти на ипотеки и скандали с банките в провинцията - може да принудят централната банка да запази хлабавата си политика, с подходяща ликвидност, за да смекчи рисковете", написаха от Barclays в своя бележка.
Храните са станали с 6,1% по-скъпи за година (6,3% ръст през юли), като свинското - основна част от менюто на китаеца - е поскъпнало с 22,4 на сто (след 20,2% ценови ръст през юли).
Основната инфлация, извън цените на храните и енергията, се е ускорила до 0,8% на годишна база, като е останала без промяна спрямо юли.