Данните за потребителската инфлация в САЩ потвърдиха, че Федералният резерв е на правилен път с лихвените повишения, като показаха забавен растеж до годишно равнище от 8,5% през юли, съобщи CNBC.
На месечна база показателят е останал без промяна, след като цената на енергоносителите се е понижила с 4,6%, а тази на бензина със 7,7 на сто. От друга страна, храните са станали по-скъпи с 1,1%, а наемите - с 0,5 на сто.
За сравнение - през юни достигнатото равнище бе 9,1 на сто. Икономистите предвиждаха, че данните може да покажат известно забавяне на растежа, но очакванията им бяха за годишно ниво от 8,7% и за месечно от 0,2%.
Извън цените на храните и енергията инфлацията се е ускорила до 5,9% на годишна и 0,3% на месечна база спрямо очакванията за равнище от съответно 6,1% и 0,5%.
Годишното поскъпване на храните е било най-високото от май 1979 г. в размер на 10,9%. Електроенергията е станала с 15,2% по-скъпа спрямо юли 2021 г., а енергийният индекс е записал ръст от 32,9 на сто.
8,5% |
достигна годишната инфлация в САЩ през юли |
Очакванията за леко забавяне в растежа предизвикаха опасения в последните дни, че Федералният резерв на САЩ може да обърне курса, когато все още е твърде рано за това. Друго положително движение се наблюдава и на пазара на труда в САЩ, който разкри значително повече работни места извън селскостопанския сектор през миналия месец - сигнал, че щатската икономика не се намира в рецесия.
Последните изказвания на представителите на Фед по-скоро бяха очертани с ясния нюанс на категоричността, че лихвените повишения няма да спрат дотук. Към момента регулаторът е одобри лихвени ръстове в размер на 225 базисни пункта, като последните два месеца лихвите бяха повишени с по 75 базисни пункта.
Следващото заседание на регулатора предстои да се състои на 20-21 септември.