IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономист: Да преборим инфлацията, като се пенсионираме на 70!

Предложението на германския икономист Гюнтер Шнабeл предизвика противоречиви реакции сред колегите му

14:24 | 19.05.22 г. 10
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Unsplash</em></p>

Снимка: Unsplash

Животът в Европа става все по-скъп. Междувременно рязко нарастват не само разходите за енергоизточници, но и цените на други продукти. По данни на Евростат през април цените на хранителните продукти са се повишили с темп над средния. Според германски експерти пък потребителите трябва да бъдат подготвени за инфлация от над 7% през следващите месеци.

Ето защо в борбата срещу високата инфлация местният икономист Гюнтер Шнабeл се застъпва за по-нататъшно увеличаване на пенсионната възраст. „Пенсионната възраст трябва да се повиши. Германия вече има огромен проблем с квалифицираната работна ръка - стотици хиляди работни места не са заети“, казва икономистът в интервю за таблоида Bild. Според Шнабeл това ще доведе до рязко повишаване на заплатите през следващите няколко години, което ще оскъпи значително стоките и услугите.

Според ръководителя на отдела по макроикономика в Германския институт за икономически изследвания Александер Криволузки в основата на искането на Шнабeл стои тезата, че застаряването на обществото може да има инфлационен ефект по две причини: От една страна, предлагането на пазара на труда намалява, което води до увеличаване на заплатите. От друга страна, пенсионерите стимулират търсенето, тъй като ликвидират спестяванията си.

Въпреки това Криволузки смята, че е погрешно да се прави заключението, че по-дългият трудов живот ще доведе до ефективна борба с настоящото увеличение на цените.

„За да овладеем инфлацията, се нуждаем от мерки, които да действат бързо и сега. Те включват мерки на паричната политика. От друга страна, удължаването на професионалния живот е по-скоро дългосрочна мярка", казва Криволузки пред ntv.de. Ще бъде необходимо да се стабилизира пенсионната система. Политиците трябва най-накрая да обсъдят този въпрос прозрачно, пояснява той.

Но обвързването на удължаването на трудовия живот в настоящата ситуация на високи нива на инфлация със страховете от инфлация има популистки привкус. „То е проблематично и защото предполага, че централната банка не може сама да се бори с инфлацията, което не е вярно“, казва икономистът,

И Себастиан Дулиен, директор на Института за макроикономика и изследване на бизнес циклите в Дюселдорф, също смята, че повишаването на пенсионната възраст не може да е целенасочена мярка за спиране на високата инфлация.

„Понастоящем инфлацията се дължи на високите цени на енергоизточниците и храните, а не на прекомерен натиск върху заплатите. Удължаването на възрастта за пенсиониране не помага при тези високи цени на енергията и храните", казва Дулиен.

Според него съществуват теории, които предвиждат, че в дългосрочен план ще има ускоряване на инфлацията поради намаляването на работната сила, тъй като този недостиг може да повиши заплатите. Засега обаче емпиричните данни не сочат, че настоящата инфлация е свързана по някакъв начин с недостиг на работна ръка заради застаряването или с прекомерно увеличение на заплатите.

„Недостигът на работна ръка понастоящем не е значим инфлационен фактор нито в Германия, нито в основните страни, от които внасяме", казва Дулиен. Според него недостигът на работна ръка в някои сектори се дължи по-скоро на факта, че условията на труд в много области са лоши или са се влошили по времето на коронавируса - например в системата на здравеопазването. „Ако тези оплаквания бъдат отстранени, недостигът в тези области би трябвало да се подобри“.

Още през миналото лято предложенията на Научния консултативен съвет към Федералното министерство на икономиката и технологиите за реформа, насочена към пенсиониране на 68 години, предизвикаха сериозно брожение. Според сегашното правно положение възрастовата граница за пенсиониране в Германия постепенно ще бъде увеличена от 65 на 67 години до 2029 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 2 години
в ерата на автоматизация и индустрализация да бачкаме по 8часа/5дена, до живот си е чисто робство! цял живот бачкаш и накрая нищо, щоот имало инфлация, пандемия, и квото още кажете! ... и на всичкото отгоре искате робите да ви раждат данакоплатци! ... еми имаме само един гъъъз за ебааане, нема как да ме беете два пъти, едновременно! ... за това ние тук работим, а раждането на деца сме го аутсорснали в Африка и близкия изток!... да видим до кога ще ви издържи модела!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
Mechkata
преди 2 години
Наопаки трябва да е посоката на разсъждение...не да работим до безкрай с надежда да доживеем до пенсиониране, а впрягайте младежите да бачкат още от 15. Повечето хора на възраст са с различни заболявания, които силно ги ограничават да работят физически труд например - стават само за портиери и "фиктивна" охрана, хигиенисти и т.н. За нАучните работници - те могат и до 100 да кълват теории и студентите да им ги пишат на клавиатурите, доколко обаче това е полезно е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Как @КОЙ бе, Циклопе - това ще са германските екперти. Като Шнабел. Както писах по-долу, той и такива като него до 100г ще пишат експертизи на бюру. НО ако ги кача на някое строително скеле(на 10-тия етаж като начало) или на някой Чарли Чаплински пост в цеха и веднага ще заквичат за пенция на 50г :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
cyclop
преди 2 години
Ако наистина се замислим реално, а не само по еврократски, кой и как всъщност ще работи до 70 години? Водопрводчика ли ще се дупи на четири крака под мивката, или краниста ще върти стрелата и ще мижи през диоптрите, или шофьора на камион ще върти по 800 километра курсове, може би автомонтьора ще натяга болтове легнал под колата, май трябва да им сложат на всичките бюрократи на работното място по една голяма табела "първо мисля и после си отварям устата".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Alx
преди 2 години
Е как, смисъла е да има пари за ДУПЕтати и корупционни схеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
doba
преди 2 години
mrynmryn, добре го каза - средна 72г. Той този експерт и до 100г ще изкара, на стола в офиса. АМА ако отиде на скелето на строежа или на поточната линия в цеха, съвсем друга експертиза ще направи. Само 1 месец да изкара на тези постове :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
mrynmryn
преди 2 години
У нас средната продължителност на живот при мъжете е 72г., какъв е смисълът, да имаш осигуровки за пенсия в тоя случай?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
cyclop
преди 2 години
Да преборим експертите, като им Е.П.M!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 0
khao
преди 2 години
а най добре е да върнем робството, така няма да се чудите как да ни баламосвате ами всичко ще е ясно и точно!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
pass
преди 2 години
Добре е да се вдигне възрастта за пенсиониране до едни съвременни евроатлантически нива от около 70-75г. Така ще има повече работна ръка, съответно ще е по-вевтина заради повечето, и съответно ще можем да преборим инфлацията породена от печатането на пари от ЕЦБ-то. Реално ЕЦБ-то ще си печата и раздава пари, а ние ще работим доживот, че тези пари да имат поне някакво покритие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още