Хората очакват конкретни политически действия за решаване на икономическите и социалните им въпроси – това е тенденция, която се забелязва от доста време. Този коментар в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria направи политологът Страхил Делийски.
„Когато въпросите за икономическата сигурност, социалната защита и блага като образование и здравеопазване се превърнат в ключови, това означава, че има проблем. Това е липсващата социална държава. Отсъствието ѝ вкарва гражданите в ситуация, в която имат потребност от политическа защита отвъд невидимата ръка на пазара“, посочи той. И добави, че сме свидетели на все по-голямо политизиране на тези проблеми.
Според политолога непрекъснато се отваря темата за смисъла на Европейския съюз, за неговото политическо единство и политическо обединение, което води след себе си идеята за солидарност. Той предупреди, че в противен случай ЕС може да избере да остане просто икономически съюз.
Делийски смята, че избирателите в Европа и България се вълнуват от отговорите, особено що се отнася до всекидневието им. Той припомни, че еврозоната е замислена като икономически инструмент, който трябва да доведе до политическа интеграция. „Това обаче не се случи. Напротив, забелязваме точно обратния процес. Нужен е нов фокус – трябва да се проучи как различните форми на политическа интеграция биха довели до икономическа интеграция, а не обратното“, е мнението на политолога.
По думите му Европейският парламент е фрагментиран, фрагментирани са и националните интереси в рамките на Европейския съюз. Като типичен пример той даде приемането на България в Шенген и специфичното отношение на Австрия.
„Фрагментация има и вътре в различните европейски общества, което поставя много предизвикателства и въпроси пред пътя, по който се развива ЕС, смята Делийски и подчерта, че в България, например, почти никой не коментира доклада на Марио Драги, документ, който ще е в основата на развитието на ЕС през следващите няколко години.
Политологът отбеляза, че този доклад поставя редица въпроси, които трябва да са обект на политическа дискусия, като партиите вместо да се чудят с какво да занимават публиката, могат да се фокусират върху проблемите, изложени в него. „България можеше да участва в политическото обсъждане на тези проблеми по време на тези избори, но за момента това не се случва“, отчете Делийски.
Ще продължат ли крайнодесните партии в Европа да печелят властта? Защо се налага внушението, че всички проблеми в ЕС са продукт на вражеска пропаганда? Увеличава ли се системното недоверие в политиците и институциите у нас? Какво е усещането, че политическите решения се вземат другаде, а не от хората, за които гласуваме?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
преди 2 месеца *Защо се налага внушението, че всички проблеми в ЕС са продукт на вражеска пропаганда?* - хубав въпрос, но е пропусната втората му, неразделна част: *Защо всички, критикуващи проблемите на ЕС са определяни и заклеймявани като путинисти и копейки?* - А отговорът е един: Защото призракът на комунизма отново броди из Европа и комисии и комисари се борят с всички сили и средства за римейк - второ, подобрено и допълнено издание на СССР, върху тялото на бившата вече ЕИО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца ЕС дълги години е бил социална структура . Сега искаме да станем от масата без да платим сметката , защото соц. система вече се изчерпила . Да сте видяли длъжник да се е откачил от кредитора си , или да е успял да се скатае , особено ако е цяла държава . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца В БГ управляващите от 3 години само за Украйна работят. Нормално е българите да не ходят да гласуват... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца "....Какво е усещането, че политическите решения се вземат другаде, а не от хората, за които гласуваме?..." Ми аз например имам такова усещане, щото нямам спомен някога да съм гласувал за еврокомисар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар