Експериментите в турската икономика трябва да се прекратят и да се премине към традиционните форми на управление, което беше и заявено. Това каза Пламен Димитров, управител на Кофас България, в предаването „В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.
„Турция вече има нов финансов министър и първото нещо, което каза, бе: стига вече с тези експерименти, оттук нататък ние ще се придържаме към традиционните парични политики, ще се опитаме да поддържаме едноцифрена инфлация и лихвата ще бъде вече адекватна на това, което се случва като обезценяване на лирата“, обясни събеседникът.
Той отбеляза, че години наред Ердоган и неговото правителство „натискаха лихвените проценти до нива, които са умопомрачително ниски на фона на инфлацията“. „Тези експерименти доказаха, че има устойчивост в турската икономика, но стигнахме момента, в който те трябва да се прекратят и да се премине към традиционните форми на управление, което беше и заявено”, посочи гостът.
„Това се случва вече десет години в Турция – при инфлация над 40% да държиш лихвите под 10%, няма как да бъде устойчиво във времето”, посочи Димитров.
По отношение на това, че не се сбъднаха икономическите прогнози за абсолютен крах и колапс на турската икономика и дали само валутните резерви на страната поддържат засега икономиката жива или има и нещо друго като двигател, Димитров отбеляза, че Турция е изключително голям производител с огромно население на ключово място в света - и политически, и икономически. Страната е мост между Европа и Азия и не може да фалира от днес за утре.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.