Песимизъм завладява търговците на дребно у нас през първия летен месец. Продажбите на дребно през юни се свиват спрямо май и запазват нивото си на годишна база на фона на ускоряващата се инфлация. Това сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Силният ръст при онлайн продажбите се забавя, а ръстът в продажбите на дрехи не успява да компенсира свитите обороти от продажбите на храни, напитки, битова техника, мебели и други стоки за бита.
Тенденцията към забавяне на оборотите в търговията на дребно в България беше потвърдена миналия месец.
На месечна база през юни оборотите на търговците на дребно у нас (с изключение на търговията с автомобили и мотоциклети) намаляват с 1,4%. Продажбите на дребно се връщат към тенденцията на спад от април месец (-1,1%) след плахо оптимистичните данни от май, когато нараснаха с 0,4%.
Индекси на оборота в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“
Индекси на оборота в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“
През първия летен месец се наблюдава намаление на оборота спрямо май във всички големи групи - търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 2,0%, с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 1,4%, и търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали - с 1,1%.
Намаление на търговските обороти на дребно с нехранителни стоки (без търговията с автомобилни горива и смазочни материали) е регистрирано при продажбите на компютърна и комуникационна техника - с 6,1%, и търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 3,1%.
По-значително увеличение през юни спрямо предходния месец НСИ отчита при търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 3,9%, и търговията на дребно с разнообразни стоки - с 1,1%.
На годишна база календарно изгладените данни показват, че търговията на дребно запазва равнището си от същия месец на 2021 година. За сравнение, за май годишният ръст е 5%, за април е 5,7%, за март - 9,6%, за февруари - 6,6%, а за януари - 11,1%.
Оборотът намалява по-съществено в търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 4,1%.
Намаление е регистрирано и в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия (с 3,1%).
Наблюдава се увеличение на оборота при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали (с 3,3%) и тази с нехранителни стоки (с 1,3%).
В търговията на дребно с нехранителни стоки (без търговията с автомобилни горива и смазочни материали) е отбелязан ръст при продажбите на текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 24,1%, и търговията с разнообразни стоки - с 11,2%.
Оборотите в търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет отново нарастват през юни - с 8,9%, но спадът е осезаем спрямо май, когато годишният ръст беше с 19,8%.