IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво означава умното планиране за комплекс River Park

Предвиждат се над 3 хил. дървета на територията на парка

10:42 | 09.12.19 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: River Park</em></p>

Снимка: River Park

Smart planning (умно планиране) е един интегриран подход към средата, който включва вече известни методи за планиране. Случва се с помощта на софтуер. Проверяват се показатели като изложение, ослънчаване, гръбнак на уличната мрежа, разположение. Това каза архитект Цветан Петров, управител на "Иво Петров Архитекти", в предаването "ИмоТиТе" по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му в световен мащаб всички скандинавски градове са базирани на смарт планинга като концепция.

"За планираното се използват ГИС и BIM технологии и е основата за "умен град", подчерта Петров.

Жилищният комплекс от затворен тип River Park се намира в столичния квартал "Симеоново" до природен парк "Витоша" и станцията на Симеоновския лифт и като концепция е подчинен на смарт планинга, стана ясно още от разговора.

"Застрояването е ниско. Максималната височина е два етажа. "Вкарваме" Витоша в комплекса и го отваряме край реката. Паркът разполага с изразена модерна визия с минималистични средства за чиста среда, близка до природата", отбеляза гостът. 

"Предвиждат се над 3 хил. дървета на територията на парка. Поддръжката на тези зелени площи ще е предизвикателство. Планираните дървета са местни видове, което пак е част от умното планиране".

"River Park ще се отличава с планирането, социалната среда и начина на поддръжка", разкри управителят на "Иво Петров Архитекти". "Основен проблем при масовите комплекси са конфликтните ситуации при разходите за поддръжка“, допълни гостът.

Гостът коментира и проекта "Визия за София", уточнявайки, че чрез него се правят постоянни анализи и измервания на различни показатели на градската среда. "Това трябва да е постоянно задължение на дружеството. За мен е голямо богатство за града ежегодно да се разполага с данни по отношение на среда, свързаност, градска мобилност, осветление, сметоизвозване, обезпеченост", допълни той.

Според архитект Петров компактният град е "ревитализиране" на териториите на бивши индустриални зони и военни поделения, които трябва да бъдат адаптирани към новата си функционалност.

Целият разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още