Банките задължително да публикуват на интернет сайтовете си референтния лихвен процент на потребителския кредит и методологията за определянето му, предвиждат промени в закона за потребителския кредит.
Те бяха представени пред журналисти в парламента от вносителите - председателя и заместник-председателя на икономическата комисия Мартин Димитров и Стоян Мавродиев. Информацията трябва да бъде достъпна по всяко време.
От вчера действат новите разпоредби на закона, с които кредитополучателите са много добре защитени, но целта на поправките е още по-голяма прозрачност в дейността на финансовите институции, обясни Мартин Димитров.
Ако се установи, че банки не изпълняват изискванията, има санкции, които при нужда ще бъдат завишени допълнително, обясни той.
Електронното оповестяване на референтната лихва и на методологията, според вносителите, ще засили конкуренцията между кредитните институции. Конкуренцията ще помогне и за понижаване на лихвите.
Заместник-председателят на икономическата комисия Стоян Мавродиев уточни, че парламентът не може да налага тавани за лихвите и повече императивни задължения на банките, защото това може да доведе и до наказателна процедура за България.