От 19 април 2010 г. таксата за издаване на виза за руски граждани, който иска да посети България, се увеличи с 19 евро, като се отмени попълването на документите по електронен път. Причините според външно министерство са изпълнение на изискванията на Шенгенската зона, към която искаме да се присъединим, както и недостатъчният персонал за покриване на пиковия летен сезон в Москва и Санкт Петербург.
Една от 60-те антикризисни мерки на правителството предвиждаше именно влагането на 8 млн. лв. в решаването на проблема с визите за граждани на Русия и Украйна.
Попитахме представители на туристически агенции за развитието на проблема, както и за тенденциите в интереса към българските, турските и гръцките летни курорти.
Галин Георгиев, ТА Солвекс:
За съжаление проблемът за руските визи все още не е решен, но се водят активни консултации между представители на браншовите организации в туризма и МВнР, като на последните срещи МВнР, в лицето на зам-министър Милен Люцканов, даде ясен сигнал за положително решаване на проблема.
Туристическият бизнес, от своя страна, ще поеме допълнителните разходи, които ще възникнат в консулските служби в Москва и Санкт Петербург. Очакваме скоро преговорите да бъдат приключени с положително решение.
По отношение интереса към летния сезон, добре се продават българските хотели, които имат добро съотношение цена/качество. При гръцките хотели продажбите вървят добре, въпреки макроикономическите проблеми на съседите - поради факта, че цените паднаха, а качеството на продукта, както винаги, си е на едно добро ниво. Разбира се, отразява се и хубавият климат и близостта до София и Южна България.
При Турция въпреки активната реклама не се наблюдава особено търсене, тъй като самолетните пътувания при всяко положение са по-скъпи, освен това нашите туристи се убедиха, че в Турция има смисъл да се посещават 4* и 5* хотели, които също са по-скъпи.
Дарина Стефанова, Планет:
Проблемът при руските визи е в оскъпяването за деца и в трудностите за получаване на акредитация от туроператорите.
Очакванията ми за летния сезон са оптимистични за Гърция и Турция, въпреки кризата и поскъпването на лирата, но за българското Черноморие се очаква доста голям спад.
Румен Найденов, Александър тур:
Хотелиерите в България не поддържат адекватна ценова политика, за да привлекат и задържат българските туристи. Качеството на заведенията за хранене не е на очакваното от хората ниво. Към Турция има интерес, но в момента се търсят най-ниските ценови нива от типа last minute. Към Гърция ще продължава да има интерес, като там се търсят отново най-ниските ценови нива.
Поскъпването на лирата най-вероятно няма да окаже влияние върху пакетните цени на турските хотели.