IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преглед на печата за 8 май

08:30 | 08.05.10 г.
Автор - снимка
Създател
Преглед на печата за 8 май

“Ухо” в компютъра от понеделник
в. Стандарт

Агенти ще дебнат с кого и кога общуваме в интернет от понеделник. МВР и ДАНС вече ще имат разрешен достъп до всички данни в мрeжата. Това става според промените в Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Там обаче специално бе записано, че информацията, която съхраняваме, ще бъде предоставяна на службите само при разследване на тежки престъпления и компютърно пиратство.

Разрешението за това ще се дава от шеф на районен съд или от упълномощени магистрати. Вероятно най-много искания ще бъдат отправени към Софийския съд, коментираха експерти. Работата там ще бъде поделена между председателя и трима юристи.

Законът за електронните съобщения бе приет преди три години, но през февруари бе променен. Тогава ГЕРБ и МВР отстъпиха пред обществения натиск и се отказаха да следят текущи данни от трафика в нета и мобилните ни телефони при разследване на криминални случаи, за които се полага затвор под 5 години. Така законът даде право това да става само за тежки престъпления.

Невидимите очи и уши няма да ни дебнат, докато говорим, но при нужда ще могат да проследят с кого и кога сме говорили.

Според промените разрешенията за разпечатки от нета вече ще се издават от председателите на районните съдилища в страната, а досега това ставаше само с решение на окръжните, които са 5 пъти по-малко. Президентът Георги Първанов подписа в началото на март указа за обнародване на закона. Забележката му обаче беше, че по-добре би било разрешенията за проследяване на трафичните данни да се дават от по-високо ниво в съдийската йерархия, отколкото законодателят е предвидил.

Ако пък искането за информация от нета не е достатъчно мотивирано или пък няма връзка с конкретно престъпление, магистратите ще откажат разрешение за следене. Въпреки това обаче представители на асоциация "Активни потребители" се опасяват, че правата на потребителите не са гарантирани.

Теглим от Замунда до Коледа
в. Стандарт

Тегленето на безплатни филми и музика от мрежата може да секне по Коледа. Причината е, че съдбата на двата най-големи торента у нас "Замунда" и "Арена БГ" вече са в ръцете на Темида. След десет дни в Софийския районен съд ще се гледат делата за разпространение на нелегална продукция срещу двата сървъра. Делото срещу собственика на "Арена БГ" Елиан Гешев и още петима е внесено в съда през есента на м.г. Все още обаче не е стартирало заради разклатеното здраве на подсъдимите.

Магистрати предполагат, че процесите ще се протакат месеци в съда. Има много обвиняеми и още толкова адвокати, които, щом влязат в храма на Темида, се разболяват, коментираха юристи. И прогнозираха, че делото няма да свърши поне до Коледа. Антимафиоти са убедени, че Софийският районен съд ще излезе с решение да ги затвори, след като признае вината на уличените в интелектуално пиратство през 2006 г. Това означава, че милиони българи ще търсят други връзки, от които да свалят без пари филми и музика.

"В България няма достатъчна съдебна практика по такива дела, за да се каже как ще се развие делото. Но никой няма право да посредничи за незаконна дейност", коментира пред "Стандарт" адвокат Кирил Панайотов. Той обаче беше категоричен, че на потребителите не може да се търси наказателна отговорност. "Интернет е свободно пространство и всеки може да влиза в него. Това е все едно вие да опънете маса с наркотици и да задържат тези, които си купуват", допълни защитникът.

Преди дни от МВР се заканиха отново на "Арена" и "Замунда". Акцията за борба с пиратството е насочена срещу онези, които го организират, каквито са двата торента, различните интернет доставчици, а не срещу обикновения потребител. Юзърите няма да бъдат арестувани", заяви началникът на сектор "Компютърни престъпления" в Главната дирекция Борба с организираната престъпност Явор Колев.

"Бъдещето е да се разпространяват филми и музика както в момента, но онова, което си плащаме, да отива при автора, не при организирания престъпник", добави антимафиотът. Според него "обвиняемите по делата срещу сайтовете в момента са само хората, които прибират парите". Според Колев печалбата на тези сайтове е по 200-300 000 лв. от реклама на месец. Според разследващите собственик на "Замунда" е сирийски гражданин с името Ахмед, а зад "Арена" стои руснак.

Собственикът на "Арена БГ" Елиан Гешев заяви, че бизнесът му е напълно законен и няма как да го спрат. "Обвинения има срещу мене, но не и срещу сайта. Те са безпочвени. И то е доказуемо. Няма да приема присъда и глоба от 5 лв., защото нямам никаква вина", заяви за "Стандарт" собственикът на торент-тракера "Арена БГ" Елиан Гешев. Той бе категоричен, че сайтът се води на негово име. "Само внасям ДДС, а не тегля ДДС. Плащам си данък "печалба" всяка година. Ползвам счетоводна къща, работим само с фактури по отношение на рекламите", казва Гешев.

В момента Zamunda.net се отваря, а Arena.bg пише, че сайтът се намира "в реконструкция".
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:01 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още