Промени в четири данъчни закона одобри днес правителството, като предложението към Народното събрание ще е при приемане на законите като дата за тяхното влизане в сила да се избере 1 юли 2010 г.
По време на днешното си заседание Министерски съвет реши за промяна в множество законови разпоредби, уреждащи прилагането на решените за въвеждане антикризисни мерки.
Според правителството конкретно в областта на данъчните закони предложенията също са свързани с „изпълнението на част от мерките в подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната позиция“.
Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане се променя начинът на облагане на дейността на застрахователите и презастрахователите. Предложението е вместо 10-процентен корпоративен данък, те да плащат алтернативен данък върху застрахователните премии.
Данъчната основа за облагане е сумата от получените застрахователни, презастрахователни и всички други премии, намалени с брутния размер на отстъпените презастрахователни и върнатите застрахователни премии, както и приходите от всички други дейности. Предложената данъчна ставка за общо застраховане е 3,5 на сто, а за животозастраховане - 1 на сто.
От 1,0 на 1,1 на сто се увеличава размерът на коефициента за определяне на месечните авансови вноски за корпоративни данъци за 2010 г. Това ще доведе до увеличаване на постъпленията в бюджета в условията на икономическа криза, прогнозира МС.
Проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица се предлага от фискални съображения. Той цели въвеждане на окончателен данък върху доходите от парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри и от игри, при които печалбата се определя на случаен принцип.
Данъкът се удържа от организатора на играта, състезанието или конкурса, когато е местно лице, или от физическите лица-получатели на парични печалби, когато организаторът е чуждестранно лице или когато печалбата е предметна.
Предлага се и промяна в Закона за местните данъци и такси, с която се удвоява размерът на данъците върху жилищни имоти с данъчна оценка над 300 хил. лв. и върху леки автомобили и мотоциклети със застрахователна стойност над 70 хил. лв.
Утроява се данъкът за ветроходните и моторните яхти, както и за самолетите и вертолетите, когато не се използват със стопанска цел. Тези мерки се очаква да повишат приходите в общинските бюджети.
С измененията в Закона за акцизите и данъчните складове се въвеждат административно-наказателни разпоредби за лицата, които манипулират техническите устройства при осъществяването на контрола върху движението и използването на акцизни стоки.
Глобата е двойният размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лв. - за физическите лица, и имуществена санкция в двоен размер на дължимия акциз, но не по-малко от 2000 лв. - за юридическите лица и едноличните търговци. За повторно нарушение глобата и имуществената санкция са тройният размер на дължимия акциз, но не по-малко от 3000 лв. и 6000 лв., съответно за физическо и юридическо лице.
В изпълнение на решение на Европейската комисия, със законопроекта се отменя нулевата акцизна ставка за биодизела, използван за отопление. Облекчението остава само по отношение на моторното гориво.