Това е силна защитна клауза за държавния интерес и инвеститорите поемат голям риск с нея, сподели Русчева. Гаранция, че държавата ще получи парите е факта, че всяка сделка подлежи на разрешение от КЗК и други регулаторни органи. В краен случай може да бъде отнет лиценза на БТК, сподели Русчева.
Според приватизационния договор Вива Венчърс няма право да препродава дела си в БТК за срок от 5 години, а важните условия в договора са размера на инвестициите, работните места и др.
На въпрос кой ще защити обществения интерес при неизпълнение на условията в приватизационния договор, при положение че собственик на 65% от БТК стават 15 офшорни компании, АП заяви, че използването на офшорни компании е нормална практика и се използва с данъчни цели.
По отношение на публикациите, съврзани с това, че офшорни компании ще участват в приватизацията на БТК, Анна Русчева заяви, че зад всяка една от тези регистрирани компании в офшорни зони, стоят декларираните от Адвент Интернешънъл бъдещи съсобственици на БТК.
Всички фирми, при които фигурира името на Адвент са собственост на Адвент. Останалите са както следва:
зад “Солейз Лимитид” – инвестиционният фонд И Си Ем /ECM/; “Полиш Ентерпрайз Фънд ІV Ел Пи ООД” – Ентърпрайз инвесторс; “5Е Директ Файненс Лимитид ООД” – стои Суис Лайф;
зад “Ен Би Джи Имърджинг Юръп Фънд Ел Пи ООД” – стои Национална банка на Гърция;
зад “Карера Глобъл Инвестмънтс Лимитид ООД” – стои Фармако;
зад “Недерландс Девелопмент Компани” – стои Холандската банка за развитие;
Европейска банка за възстановяване и развитие.
Крайният срок за произнасяне на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация по приватизационния договор за БТК е 6 май, които е неработен ден и затова решението може да бъде обявено най-късно до 7 май.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.