IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бюджетният дефицит за февруари е 899 млн. лв.

Спадът в приходите, увеличението на пенсиите, обезщетенията за безработица и плащане на стари задължения тежат на бюджета

11:05 | 01.04.10 г.
Бюджетният дефицит за февруари е 899 млн. лв.

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е отрицателно в размер на 1,4 млрд. лв. за първите два месеца на 2010 г., съобщи Министерството на финансите.

За февруари дефицитът е 899 млн. лв. след 499,1 млн. лв. дефицит за януари.

От началото на 2010 г. дефицитът по националния бюджет е в размер на 1,01 млрд. лв., а по европейските средства е в размер на 382,4 млн. лв.

Формирането на дефицита по консолидирания бюджет е следствие на отчетеното забавянето при изпълнението на приходите през първите два месеца на 2010 г. и по-високите разходи през периода, свързани с нарасналите социални и здравноосигурителни плащания, разплащането на задължения към бизнеса от предходната година, както и от дефицита по европейските средства, вследствие на извършените по-високи разходи по предприсъединителните инструменти на ЕС, Структурните и Кохезионния фондове на ЕС и по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, се казва в съобщението на МФ.

Фискалният резерв към 28 февруари 2010 г. е в размер на 6,34 млрд. лв., като намалява с 1,05 млрд. лв. за месец.

Продължава тенденцията на спад на вноса, докато при износа вече се виждат положителни сигнали и той бележи ръст през последните месеци. По-ниският внос, както и по-ниските цени на някои суровини и материали за преработвателната промишленост се отразяват в спад при постъпления от ДДС от внос. От друга страна, ръстът на износа води до по-висок ефективно възстановен данъчен кредит, което също допринася за по-ниските постъпления от ДДС.

Ръстът на безработицата пък е сред основните предизвикателства в контекста на изпълнението на разчетите за приходите от ДДФЛ и осигурителни вноски. Данните за изпълнението на приходите към края на месец февруари показват забавяне, основно в частта на данъчните приходи. Напрегнато се очертава да бъде изпълнението на разчетите в частта на косвените данъци и по-конкретно приходите от ДДС и акцизи, показват анализите на МФ.

Приходите от ДДС са в размер на 684,1 млн. лв., което е с 575.4 млн. лв. по-малко спрямо постъпленията за януари-февруари 2009 г. Спадът се дължи на постъпилите еднократно през януари 2009 г. приходи от ДДС, свързани с огромните публични разходи през декември 2008 г.

Неданъчните приходи и помощите са в размер на 492,3 млн. лв. за първите 2 месеца на 2010 г. Спрямо постъпленията за същия период на 2009 г. се наблюдава изоставане с 414,7 млн. лв., което се дължи на постъпилите през януари 2009 г. авансови плащания от фондовете на ЕС, които също имат еднократен ефект и оказват влияние при съпоставката и анализа на общия размер на приходите към февруари 2010 г.

Спрямо същия период на 2009 г. разходите нарастват с 816,3 млн. лв. (22,2%), в това число ръстът на нелихвените разходи е 802,4 млн. лв. Най-сериозен натиск върху разходната част на бюджета през първите два месеца на годината, оказва ръста на социални и здравноосигурителни плащания през първите два месеца на годината.

Данните показват ръст при социалните и здравноосигурителните разходи за периода спрямо януари и февруари 2009 г. в размер на около 385 млн. лв. (27,3%), което представлява половината от номиналния ръст на нелихвените разходи по консолидирания бюджет за периода. Основният фактор за отчетения ръст в социалните разходи е базовият ефект от увеличението на пенсиите през юли 2009 г.

Нарастване има и при разходите по Кодекса за социално осигуряване (вкл. обезщетения при безработица), при здравноосигурителните разходи и др.

Другите две основни групи разходи, при които се наблюдава осезаем ръст са капиталовите разходи и субсидиите за нефинансови предприятия. По-високият размер на усвоените инвестиционни разходи и субсидии за реалния сектор и селскостопанските производители през първите два месеца на 2010 г. е свързан с усилията за стимулиране на икономиката и подобряване на условията пред българския бизнес, заявяват от ведомството на Дянков.

Фискалната политика през първото тримесечие на 2010 г. е умерено експанзивна, като временния дисбаланс в бюджетната позиция се обуславя от усилията за осигуряване на ресурс за приоритетно разплащане на задължения на държавата от предходни години към фирми изпълнители и доставчици по договори за обществени поръчки, изплащане на субсидии за селскостопанските производители в периода на годината, когато те имат най-голяма нужда от свеж ресурс и наваксване на изоставането при усвояването на средствата по европейските програми и фондове.

Разходите за субсидии за нефиннсови предприятия за януари и февруари 2010 г. са нараснали с близо 170 млн. лв. спрямо същия период на предходната година и възлизат на 333,2 млн. лв. От тях близо 200 млн. лв. са субсидии за селскостопанските производители и заедно с директните плащания (вкл. средствата прехвърлени към директните плащания от ЕЗФРСР) и плащанията по пазарни мерки, които са изплатени на селскостопанските производители през януари и февруари, общият размер на средствата за сектора достига над 330 млн. лв.

През първите два месеца на 2010 г. се отчитат и по-високи капиталови разходи спрямо същия период на 2009 г., което се дължи на започналото поетапно изплащане на неразплатени задължения на държавата от предходната година, като за изтеклите два месеца от 2010 г. са разплатени около 110-120 млн. лв. стари задължения само по бюджетите на министерствата, ведомствата и агенциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:27 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още