Към момента не се предвижда енергийни компании от Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъдат листвани на борсата. Това заяви днес пред журналисти заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова. Тя е и председател на Съвета на директорите на БЕХ.
Предвижда се приватизация на "остатъчни дялове от енергийни компании, в които държавата има миноритарно участие, но това ще бъде в пакет от дружества", каза Христова, цитирана от БТА. В началото на седмицата като такива бяха упоменати 33-процентовите държавни дялове в електроразпределителните дружества, за които се готви продажба чрез БФБ.
"Откакто са приватизирани, електроразпределителните дружества не са разпределяли дивидент към държавата и към себе си, а са реинвестирали печалбите си в бизнеса", посочи Христова.
Нейното изказване влиза в противоречие с думите на икономическия министър Трайчо Трайков, който заяви в началото на тази седмица пред Investor.bg, че държавните дялове в електроразпределителни дружества може и да не се приватизират чрез борсата, а чрез пряка продажба.
Възможно е и информацията на Мая Христова да не е актуална, защото, действително, Трайков каза в края на февруари, че ще има листване на дяловете в ЕРП-тата, както и на електроенергийния системен оператор (ЕСО), като подготовката за предлагането на акциите вече била започнала.
В същото си изявление отпреди около месец министърът заяви, че се отлага листването на Булгартрансгаз, който е част от БЕХ, но и че отлагането се отнася единствено до това дружество от енергийния холдинг.
Според обявените планове на министерството през миналата есен листването на БЕХ – като една компания или поотделно – трябваше да се случи до средата на тази година.
От обясненията на финансовия министър Симеон Дянков пък става ясно, че при приватизация на дялове в дружества чрез борсата няма да се образува портфейл от тях, а всяко ще се листва поотделно, като е възможно листването да се извърши и на чуждестранна борса.
Преди дни Дянков каза, че на фондовата борса ще бъдат предложени миноритарни дялове на държавата в общо 55 дружества. Конкретно упоменати от него бяха: електроразпределителните дружества, завод „Арсенал“ и Свободна зона Пловдив. Очакванията са листването да се извърши до края на тази година.
„Не е изключено да се извършва и пряка приватизация на държавни дружества“, уточни Дянков.
Трябва да се има предвид, че липсата на активен капиталов пазар у нас води до намаляване на валутните резерви на БНБ, тъй като пенсионните фондове с техните над 3 млрд. лв. активи, както и застрахователите, договорните фондове и банките инвестират в чужбина и валутата у нас намалява.
Такова беше и посланието, което отправиха към правителството съвсем наскоро представители на борсата, пенсионните фондове, борсовите и бизнес асоциациите.