IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Очакват поне 4-5 години криза на трудовия пазар

Трябва да се реши кой отрасъл трябва да се спасява, бъдещето е в цифровата икономика, смятат синдикатите

12:39 | 01.03.10 г.
Автор - снимка
Създател
Очакват поне 4-5 години криза на трудовия пазар

Поне четири-пет години ще продължи кризата на пазара на труда, дори и икономиката да се съживи, смята директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любен Томев.

Държавата трябва да реши кой отрасъл от икономиката да спасява в условия на криза, смята Томев. Според него кризата, „освен внесена, е и придобита, наша си, заради многото инвестиции в строителство и в банки през последните години“.

Бъдещето е в развитие на цифрова икономика, компютърни технологии, енергетика, екобиологично земеделие и селско стопанство, казва Любен Томев, цитиран от БТА. Той подчертава, че все още не се използват активно парите, отпуснати от ЕС.

Държавата трябва първо да е наясно какъв тип пенсионна система иска да имаме и после да я реформира, заяви Томев. Според него солидарната система, която синдикатът смята за най-справедлива и нуждаеща се от спасяване, реално не е такава. Пенсиите не се формират реално от осигуровките, плащаме си ги сами от данъци - чрез ДДС, посочи той.

Дефицитите в НОИ идват от невнесените вноски от частния сектор, както и от държавните политики за безкрайното намаляване на осигурителната вноска за работодателите, отбеляза експертът. Тази политика трябва да се прекрати, смята той.

Според КНСБ трябва да се премахне таванът на максималното обезщетение за безработица. Необходимо е прагът на бедност да се обвърже със социалните плащания, минималната пенсия и минималната работна заплата. Освен промяна в начина на формиране на помощите, КНСБ иска и реформиране на техническо ниво на системата за социално подпомагане, за да има връзка с всички данъчни служби.

У нас в момента няма водеща индустрия, не се знае имат ли бъдеще и толерираните до момента отрасли. Шивашката промишленост, която досега формираше 13% от износа ни, няма да е водеща, тъй като големите инвестиции се насочват към бившите съветски републики, Китай, Япония, смята Томев.

По думите му трябва да се развиват производства, свързани с цифровата икономика, работата с компютри. Енергетиката, екобиологичното земеделие и селското стопанство също трябва да станат водещи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още