IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БСК предлага пенсионна реформа на 2 етапа – до и след излизане от кризата

Намаляването на осигурителните вноски в условия на криза е опасно, казват от камарата

13:36 | 15.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
БСК предлага пенсионна реформа на 2 етапа – до и след излизане от кризата

Реформата в пенсионната система да бъде разделена на два етапа - до и след излизане от кризата, предлага Българската стопанска камара (БСК). Излизането от кризата се дефинира с ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) и „бюджетна прогноза за следващата година с над две на сто от нивото за 2008 г.“.

Няма пенсионна система, имунизирана срещу кризата, коментира председателят на камарата Божидар Данев. Той посочи, че спадът на БВП води до двоен спад в приходите на осигурителните фондове по данни на Световната банка и ЕБВР.

Устойчиво се намаляват постъпленията като следствие от намаляването на осигурителните вноски с два пункта през 2010 г. и обявените намерения за намаляване на вноските с още три пункта до 2013 г. и същевременно намаляването на броя на заетите, показват изчисленията на БСК.

Намаляват се заплатите в реалния сектор и са замразени заплатите в бюджетния сектор, което също води до намаляване на осигурителните приходи, посочи Данев.

По думите му устойчиво се увеличава и разходната част в държавния бюджет като следствие от очаквания натиск за пенсиониране, постоянния ръст на разходите за обезщетения при безработица, възможното увеличение на пенсиите през втората половина на 2010 г. с 10%, премахването на тавана на пенсиите през 2012 г. и намеренията за изравняване на минималната пенсия с прага на бедността.

В отговор на въпрос Данев каза че държавният бюджет или ще излезе на дефицит, или трябва да бъдат увеличени осигурителните вноски. „Като стопанска организация ние сме за намаление на осигурителните вноски, но смятаме, че в условия на криза това е страшно опасно за стабилността на пенсионната реформа“, заяви Данев.

Реформата в пенсионната система не търпи отлагане и е по-спешна дори и от реформата в здравно-осигурителната система, коментира Данев отлагането на реформата в пенсионната система.

Необходимо е да се запази философията и същността на тристълбовия модел на пенсионното осигуряване, смятат експертите на БСК. Подкрепяме голяма част от предложените от Консултативния съвет към МТСП мерки за укрепване и развитие на пенсионната система, съществена част от предложенията съвпадат с тези на БСК, заявиха от камарата. Необходимо е обаче да се обмислят, дискутират и въведат радикални промени, заявиха от ръководството на камарата.

От БСК предлагат да се запазят по време на кризата съществуващите правила в пенсионната система като възраст за пенсиониране, осигурителен стаж и т.н. , да се преразгледа категоризацията за ранно пенсиониране, да се премахне таванът на пенсиите, да се направи значителна индексация на пенсиите при работа над пенсионна възраст и при по-голям стаж. Бюджетът на ДОО трябва да се отдели от консолидирания бюджет на държавата. Само така ще има прозрачност на това колко е държавната субсидия и колко са осигурителните вноски, посочи Данев. Пенсионерите, които получават и трудов доход, да бъдат облагани и за двата дохода, предлагат още от БСК.

След излизане от кризата трябва да се даде възможност за пенсиониране, независимо от осигурителния стаж и възрастта, смятат от БСК. Размерът на отпуснатите пенсии да се определя на основата на прецизни актюерски изчисления, въз основа на направените вноски, очаквания срок за получаване на пенсията и резерва, необходим за функциониране на солидарния принцип, предлагат експертите на камарата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:46 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още