IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За 4 часа от София до Бургас с влак – през 2017 г.

Това се очаква да е резултатът от работата на победителя в конкурса за рехабилитация на ж.п. линията

09:24 | 12.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
За 4 часа от София до Бургас с влак – през 2017 г.

За четири часа ще стигаме до морето с влака София - Бургас. Това реално може да стане през 2017 г., най-късно до 2018 година, смята генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ Милчо Ламбрев.

Избраната от общо осемте фирми в търга по проекта за рехабилитация на железопътната линия Пловдив - Бургас, чиито оферти вчера бяха отворени, трябва да направи железния път толкова сигурен и надежден, че влаковете да се движат със скорост от 130 до 160 км в час, каза Ламбрев пред БТА. Това е и първият голям проект, който ще стартира по ОП „Транспорт“ (2007 - 2013 г.) и ще осигури скоростен влак за близо 300 км от железния път.

За да бъде завършен изцяло алтернативният на автомагистрала „Тракия“ железен път, предстои ремонтирането на отсечката от София до Пловдив. Проблемът там е, че проектите са за три отсечки - две равнинни и една планинска, а планинската все още не е готова, каза генералният директор на железопътната компания.

НКЖИ има готовност да открие процедурата за двете равнинни отсечки, които са София - Елин Пелин и Септември - Пловдив още през март или април. Планинската част обаче между Елин Пелин и Септември, с изпълнението на която е заета германската фирма „Пиори“, все още не е подготвила проекта си, каза Ламбрев.

Предвижданията са, че тази отсечка ще бъде завършена за около три-четири години, след като приключи отсечката Пловдив - Бургас, а това означава, че през 2017 г., най-късно до 2018 година целият железен път ще е готов и пътуването ще се съкрати до 4 часа.

На този етап няма условия за постигане на скорост от 160 км в час по железния ни път, каза още Милчо Ламбрев. Проблемът е, че операторите, които работят с НКЖИ все още нямат подвижен състав, който да достигне тази скорост. С други думи в България няма високоскоростни влакове.

Европейските стандарти отдавна са достигнали този стандарт от 160 км в час и се стремят към по-високи скорости от 200 - 250 км/час, а на места и до 300 км в час. В България средната скорост на влаковете е между 60 и 90 км в час, а най-ниската скорост е до 25 км/час в определени, подлежащи на ремонтиране части.

Железният път в България като цяло е с доста просрочени ремонти - между 60 -70 процента, коментира Милчо Ламбрев. Като цяло се стремим да държим най-високите скорости, така че да не нарушаваме предвидените за тази година графици на движение на влаковете. Работим според силите и възможностите си в условия на икономическа криза и в липса на финансиране да поддържаме постигнатите скорости, каза генералният директор.

Свързани компании:

Трейс Груп Холд АД(T57)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:02 | 30.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още