IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ройтерс: България иска да приватизира болниците след реформата

Това е пътят за развитие на здравната система, смята здравният министър Нанев

18:28 | 04.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
Ройтерс: България иска да приватизира болниците след реформата

Българското правителство най-вероятно ще започне програма за приватизиране на държавните болници тази година, след приключването на реформата в задлъжнелия и неефективен сектор, заяви здравният министър Божидар Нанев.

Той заяви в интервю пред агенция Ройтерс, че интересът на инвеститорите ще нарасне, веднага след като балканската страна въведе по-добра структура за финансиране на болниците, като по този начин се открие възможността за привличането на допълнителни пари от хора, отделящи повече средства в публичните и частните здравни фондове.

Действията на дясноцентристкото правителство, избрано миналия юли, да затвори 21 държавни болници от комунистическата епоха, предизвикаха протести в различни градове в страната.

„Приватизацията е начинът, по който трябва да се развият нещата“, заяви 47-годишният Нанев, който е бивш хирург. „Трябва да има приватизация на болниците и услугите, предоставени от тях“, допълни той.

По-голямата част от общо 350 болници в България са държавни, от които 71 бяха в списъка със заведения, които не може да бъдат приватизирани. Нанев посочи, че това може да се промени чрез поправки в закона, след като правителството изгради ясна стратегия за разпродажбата им.

Той допълни, че реформите трябва да показват резултати, за да представят инвестиционния потенциал пред инвеститорите. Корупцията в сектора е широкоразпространена и плащането на подкупи на лекарите за различни услуги е често срещано явление.

Според проучванията на общественото мнение, българите са сред най-недоволните от системата на здравеопазване сред 27-те страни-членки на Европейския съюз.

Министерството работи и по нови методи за изчисление на цените на медицинските услуги, които да отразяват реалностите на пазара, посочи министърът. „Реформите имат нужда от средства. Ние не можем да правим реформи, спестявайки пари, това трябва да стане ясно“, каза още Нанев, но не предостави конкретни цифри.

Бюджетът на държавния здравен фонд за болниците падна с 24% до 709 милиона лева (503,2 милиона долара) през 2010 г., сочат данните. Общите задължения на болниците са били около 350 милиона лева в края на ноември миналата година.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:42 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още