Щетите в Гърция заради фермерските блокади се изчисляват на над 200 млн. евро, според публикации в гръцката преса, а загубите, които е претърпяла България до момента, се оценяват на над 40 млн. евро. Това се посочва в доклад на Кризисния щаб за състоянието на граничните пунктове на границата с Гърция, публикуван днес от Министерството на земеделието и храните.
На 26 януари на горещите телефонни линии са постъпили два сигнала от фирми, засегнати от протестните действия на гръцките фермери. От 21 януари до днес размерът на загубите, декларирани от фирмите на горещите телефони, е над 1,6 млн. лева, посочват от щаба.
Постъпили са също и неофициални сигнали на горещата линия на ГД „КД-ДАИ” към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, че ако България оттегли жалбата по чл. 259 от Договора за функциониране на ЕО, финансовите претенции на транспортните фирми ще бъдат пренасочени към българското правителство.
Пътната мрежа в Гърция е блокирана на над 25 места, като се прилага променлив график на блокадите. Честите промени подпомагат поддържането на напрежение и натиск от страна на фермерите, като същевременно наличието на график им дава възможност да твърдят, че осигуряват пропускането на хора и стоки, описват от щаба обстановката в Гърция.
Като се вземат предвид резултатите от консултациите между юридически експерти от България и ЕК, които ще се проведат днес в Брюксел, от щаба предлагат към него да бъдат привлечени юристи от всички компетентни български институции, с водеща роля на Министерство на външните работи, които да подготвят окончателно становище за по-нататъшния ход на жалбата на България.
На ГКПП Кулата тази сутрин се натрупа опашка, защото от 8 часа протестиращите гръцки фермери при съседния гръцки пункт Промахон не пропускат и леки коли и автобуси.