IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дянков подава оставка, ако не се справи с кризата

Развръзката – през юни. Това според финансовия министър ще е месецът, в който ще излезем от кризата

20:22 | 07.01.10 г.
Автор - снимка
Създател
Дянков подава оставка, ако не се справи с кризата

Ще има нов финансов министър, ако не се справя с излизането от икономическата криза, заяви пред студенти от Софийския университет вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. "Но ще се справя", допълни той.

Дянков посочи, че според разчетите на правителството юни би трябвало да е месецът, в който държавата ще излезе от кризата.

Подготвили сме се и за по-лош сценарий и затова Бюджет 2010 е по-консервативен, каза Дянков, цитиран от БТА. Той посочи, че за разлика от бюджета за тази година, бюджетът за 2009 г. е бил ненормално оптимистичен.

Правителството е заложило сега сценарий, който предвижда трудна финансова година, каза Дянков и добави, че ако годината се окаже по-добра, към юни ще се отпуснат още пари за реформи.

Като първи свой приоритет Симеон Дянков посочи успешното усвояване на еврофондовете. В момента България няма нито една положителна оценка за съответствие по седемте оперативни програми за последните три години, обяви Дянков. Той каза, че България е изпратила своята част от оценките по програмите и в края на януари и през февруари очаква да започнат да пристигат първите положителни оценки от Брюксел.

Излизане от икономическата криза финансовият министър посочи като приоритет номер две. Дянков обяви, че от януари държавата започва ударно изплащане на задълженията си към бизнеса и връщане на дължимото ДДС на фирмите.

Държавата не се е разплатила с бизнеса по договори за услуги за 2009, а дори и за 2008 и 2007 година, посочи Дянков. Сега държавата дължи една сравнително голяма сума, ще я обявим в началото на следващата седмица, когато обявим резултатите от работата на комисия, занимаваща се с това повече от месец в МФ, посочи той.

Дянков отбеляза, че фирмите сега имат по-малко пари в наличност заради задълженията на държавата, тоест сега бизнесът кредитира държавата. Годината 2009 беше много трудна от фискална гледна точка и едва от началото на 2010 можехме да си позволим да започнем разплащането, каза Дянков. Той увери, че през януари, февруари и март ще има ударно разплащане към фирмите, така че те да могат да работят по-интензивно и то без да ползват банков ресурс.

Към декември дължимото ДДС е 440 млн. лв., а към юли 2009 г. правителството е наследило близо 650 млн. лв. невърнато ДДС към фирмите. Искаме в срок от три месеца да сведем тази сума до минимум, заяви Дянков. 

Третата важна тема, по която работи финансовото министерство по думите на Дянков е либерализацията на небанковия сектор. „Очертали сме реформи, които до средата на тази година или до трето тримесечие ще подобрят условията за развитие на небанковия финансов сектор”, каза Дянков. 

Реформи в държавната администрация вицепремиерът посочи като четвъртата важна тема. В България има много повече бюрократи на глава от населението, отколкото в други страни от ЕС - особено в секторите земеделие и отбрана, заяви Дянков. В българския фонд "Земеделие" имаше около 2000 души, които се занимаваха с това да разплащат европейски фондове, а в същото време тези фондове бяха спрени, даде пример той. Започнали сме реформи с намаляване броя на държавните агенции и закриването на две министерства, посочи той.  

Заплащането на държавната администрация е още по-важна част от реформата, заяви Дянков. В една част от държавната администрация има доста добре заплатени служители, но заплащането е непрозрачно, заяви той. Заплатата на млад експерт във фонд "Земеделие" е 600 лв., но заради това, че работи с еврофондове експертът получава още толкова, даде пример Дянков.

Непрозрачно е допълнителното материално стимулиране, което функционира във всички министерства, добави той. То обикновено е в размер на 110 процента върху основната работна заплата, а ако се работи с еврофондове сумата отново се удвоява, каза Дянков.

Той посочи, че не е изключение някой държавен служител да е получавал възнаграждение от порядъка на 5000 - 6000 лв. В момента 3567 лв. е възнаграждението на министър-председателя, обяви Дянков.

Според него хората с по-големи отговорности трябва да имат по-високо заплащане от своите подчинени. По-голяма прозрачност и справедлива йерархия в заплащането ще целят реформите, обяви той. Младите хора трябва да имат според него възможност за бързо израстване в държавната администрация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:21 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още