Глобалната рецесия доведе до структурни промени в начина на дейност на редица сегменти от икономиката, като финансовият сектор и този на недвижимите имоти бяха сред най-тежко засегнатите.
По време на форума „Дяловото инвестиране в България: Годината пред нас”, който се проведе през тази седмица с медийното партньорство на Investor.bg, Дидие Стьосел, изпълнителен директор на Apace Media Plc., набеляза няколко области, процеси и механизми в областта на дяловите инвестиции, претърпели тотална трансформация или са изчезнали напълно вследствие на кризата.
Един от основните сред тях е прогнозата, че изкупуванията с помощта на заемен капитал (leveraged buyouts, LBO) известно време няма да могат да се осъществяват.
Наред с това очакванията за бърз изход от инвестициите (exit) – ситуации, при които инвеститорите „си предават от един на друг“ дадена компания - вече няма да се случват толкова лесно и често.
В резултат на кризата също така почти е изчезнало дълговото финансиране, а публичното привличане на капитали също е много затруднено.
Той коментира, че дневният оборот на БФБ-София е около 1 млн. лева, което отразява ниската инвестиционна активност и ограничените възможности пред бизнеса за привличане на капитали.
Подобна е ситуацията и на чуждите фондови борси като например Лондонската борса, която предоставяше достъп до свеж инвестиционен капитал на редица български компании.
Той даде пример с книжата на Equest, които са отчели спад от 90% от своя пик. Също затруднено е и положението на други компании за имоти, които се търгуват със значителна отстъпка спрямо нетната стойност на своите активи.
Поради новата пазарна ситуация дяловите инвеститори ще трябва да преосмислят и променят своите умения и компетенции, смята още Дидие Стьосел. Наред със способността си да оценяват даден бизнес като инвестиция, те ще трябва да имат и умения да го управляват.
„В България има много малко хора, които са професионални мениджъри, и повечето от тях имат собствен бизнес“, каза той. Вследствие на това самите инвеститори ще трябва да могат да консултират в тази област придобитата компания и да я подобрят по отношение на управлението.
Друг модел на придобиване и управление на инвестициите, който ще трябва да бъде преосмислен из основи от страна на фондовете, е „дистанционното“, трансрегионално управление, при което инвеститор все още може успешно да управлява компания в държава, в която той не присъства директно.
Стьосел каза, че според него в това отношение успешни ще могат да бъдат единствено инвеститори, които присъстват на българския пазар и могат да комуникират с конкретния бизнес на ежедневна база.
Още от форума:
За и против свръхрегулацията на дяловите инвестиции
Ефектите от кризата върху рисковите инвеститори
Колко още ще се влоши икономическата ситуация у нас преди възстановяването?
Югоизточна Европа привлича интереса на едва 2% от дяловите инвеститори