IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко още ще се влоши икономическата ситуация у нас преди възстановяването?

Вече се забелязват положителни фактори, но 2010 г. ще бъде още една трудна година за българската икономика, смятат специалисти

15:08 | 08.12.09 г.
Автор - снимка
Създател
Колко още ще се влоши икономическата ситуация у нас преди възстановяването?

Икономическите индикатори и обуславяните от тях нагласи на инвеститори, анализатори и икономисти, показват, че българската икономика е изправена пред още една трудна година. Това каза Тоби Айлс, редактор от Economist Intelligence Unit, по време на форума „Дяловото инвестиране в България: Годината пред нас”, който се провежда днес с медийното партньорство на Investor.bg.

По думите му повечето основни показатели ще продължат да отчитат слабо представяне и през 2010 г., преди да покажат по-сериозен ръст през 2011 г.

Колко още обаче може да се влошат нещата, преди да започнат да се подобряват?

Айпс изказа мнението, че основните опасения на инвеститорите в момента са свързани не толкова с очаквания спад на брутния вътрешен продукт, колкото с дефицита по текущата сметка и спада на търсенето на български продукти на външните пазари.

Според него най-тежките периоди от кризата ще бъдат последното тримесечие на настоящата година и първото тримесечие на 2010 г.

Негативни фактори

Айлс изтъкна някои основни фактора, които влияят негативно на икономиката и в краткосрочен план могат да доведат до още по-голямо влошаване на ситуацията.

Един от тях е продължаващото понижение на ръста на кредитирането към частния сектор. Той се е забавил до ръст от 4,2% на годишна база през октомври 2009 г. от 31,6% през 2008 г. и 62,5% през 2007 г.

Друг фактор е видимото покачване на дела на лошите кредити през последните тримесечия.

Наред с това цените на недвижимите имоти, които формираха значителна част от инвестициите през последните години, продължават да се понижават, а също и активността в строителния сектор.

Притокът на преки инвестиции също знчително се забавя. Между януари и септември той спадна с 56% на годишна база, каза Айлс.

Друг значим фактор е забавянето на ръста на номиналните заплати до 11,4% през третото тримесечие от 15,4% през второто. Това поставя спирачки на потреблението и търсенето на стоки и услуги.

Тоби Айлс е на мнение, че някои от тези показатели ще продължават да се влошават и през идните месеци преди да започнат да се стабилизират по-сериозно в края на 2010 и началото на 2011 г.

Положителни признаци

Въпреки това вече се забелязват и редица положителни тенденции. Една от тях е свързана с благоприятната роля на търговията поради факта, че износът на страната не е отчел такова голямо понижение колкото вноса. Това е и причина за значително по-лекия спад на БВП, каза той.

Според Айпс няма модел за ускоряване на възстановителния процес на икономиката на страната без значителни инвестиции от страна на правителството, което е малко вероятно при настоящите условия.

Въпреки това българското правителство се е заело с две ключови задачи, които могат да повлияят положително икономиката и инвестиционната среда. Едната от тях бе подобряването на бизнес средата чрез по-благоприятен данъчен режим и редица други мерки. Наред с това България е създала различни предпоставки за повишеното усвояване на еврофондовете.

Още от форума:

Югоизточна Европа привлича интереса на едва 2% от дяловите инвеститори

Още по темата:

Economist: Все още има риск България да прибегне до помощ от МВФ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:11 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още