Компенсаторни инструменти за 1,07 млн. лв. са занулени през миналата седмица, с което общият им номинал намалява до 549,5 млн. лв., показват данни на Централен депозитар.
През седмицата са издадени реституционни книжа за едва 2100 лв. номинал. В сряда (4 ноември) се проведе централизиран публичен търг, в който за плащане бяха използвани 683 хил. лв. номинал, а в четвъртък (5 ноември) се сключи приватизационна сделка с плащане от 110 хил. лв. номинал.
Поименните компенсационни бонове се понижиха до 20,5 ст. за 1 лв. номинал в понеделник, след като миналата сряда бяха възстановили нивата си от 25 ст. благодарение на търсенето по повод приватизационния търг. Компенсаторните записи вчера се търгуваха при 25 ст. за 1 лв. номинал при нисък обем, а жилищните компенсаторни записи поевтиняха до 21 ст. за 1 лв. номинал.
Компенсаторните записи, жилищните компенсаторни записи и поименните компенсационни бонове могат да се използват в плащания по приватизационни договори. До 2008 г. компенсаторните записи от лихвоточки можеха да се ползват за плащания по приватизационни сделки, но това приложно поле отпадна за тези инструменти.
При плащания в търгове за държавна земя могат да се използват само поименни компенсационни бонове. Компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи намират приложение при плащания на лихви по ЗУНК задължения. Специално приложно поле на жилищните компенсаторни записи е и изплащане на номиналната им стойност (1 лв.) за първособствениците, от които реституцията след 1990 г. е отнела жилище, закупено в периода 1945-1989 г. Това приложно поле е известно като поправката "Корнезов".
Поименните компенсационни бонове, компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи се търгуват на БФБ-София, докато жилищните компенсаторни записи от лихвиточки никога не са били борсово търгувани.
Табл. 1. Обобщени данни за компенсаторните инструменти: