Проблемните кредити в банковата система може да достигнат 16,5% от кредитния портфейл в края на годината, прогнозира БНБ в бюлетина си "Банките в България" за второто тримесечие на годината.
Прогнозата е направена при очакван спад на БВП от 7,0% за 2009 г. и 2,5% за 2010 г.
Започналото през третото тримесечие на миналата година влошаване на качеството на кредитите се изостря през периода април-юни 2009 г., като годишния темп на нарастване на класифицираните активи достига 140%, се казва в бюлетина.
Регистрираното през второто тримесечие влошаване на качеството на кредитите обуслови нарастването на дела на класифицираните експозиции в брутните активи до 6,63% в края на юни, спрямо 4,76% в края на март и 3,87% към края на декември 2008 г. В края на разглеждания период кредитите с просрочие над 90 дни са 4,27% спрямо в края на годината.
Независимо от влошаващото се качество на активите банковата система е стабилна, а приходите от основна дейност позволяват все още реализирането на положителен финансов резултат, твърдят от БНБ.
В случай че се сбъдне прогнозата за достигане на дял на проблемните кредити от 16,5%, ще бъдат необходими допълнителни разходи за обезценка от 1,943 млрд лв. до 3,305 млрд. лв, в зависимост от различните варианти на шок.
Капиталовата адекватност на системата би спаднала в диапазона от 14,5% до 11,6%, спрямо 17,6% в края на юни. Нивото е значително над регулаторните изисквания в ЕС и САЩ от 8,0%.
За да се постигне регулаторно изискван минимум от 12% капиталова адекватност, биха били необходими 217,4 млн. лева – размер, който не представлява предизвикателство за банковата система.
Отчитането на допълнителни буфери като специфични провизии за кредитен риск и провизии на портфейлна основа, обезценката за първото полугодие на 2009 и прогнозния резултата на банките за годината, би осигурило още по-добри резултати за системата.
В банковата система към края на юни има буфери от 3 млрд. лева, формирани спрямо 12% капиталова адекватност.
Към края на юни печалбата на банките е 498,3 млн. лв., или с 31,6% по-малко в сравнение с печалбата за същия период на миналата година.