Обемът на българския фармацевтичен пазар ще достигне 989 млн. долара до 2013 г., сочи проучване на Report Buyer за бъдещето на сектора в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Според него през 2008 г. пазарът у нас е бил на стойност 771 млн. долара, или 102 долара на глава от населението. Очаква се, че той ще расте с 5,1% на година през следващите години и до 2013 г. ще достигне 136 долара на човек.
Вносът представлява около 78% от пазара. По данни от 2006 г. Германия и Швейцария са главните вносителки с около 30% от общия вносен обем.
По данни на компанията Русия, Полша, Чехия, Унгария и Украйна са петте най-големи фармацевтични пазара в региона.
Русия има потенциал да се превърне в един от най-големите пазари в света поради населението си от около 142 млн. души. Въпреки това търсенето там остава ниско поради недостатъчно държавно субсидиране за здравеопазването. Доминиращата позиция на генеричните медикаменти, които представляват 90% от пазара като стойност, показва слаборазвитата икономическа ситуация в страната, сочи проучването.
Въпросните най-големи пазари са също и сред най-бързоразвиващите се в ЦИЕ, въпреки че Румъния и Сърбия, чиито обем е по-малък, също се представят добре.
Обемът на пазара в Полша, която има и едно от най-многобройните населения в Европа, е 5,4 млрд. долара. Там също генеричните лекарства са с най-голям шанс за пазарна пенетрация за в бъдеще. Този тип лекарства е и с най-голям дял сред медикаментите, за които държавата покрива разходите на пациентите.
Голяма част от полската фармацевтична индустрия е вече приватизирана, а много от фирмите са придобити от чуждестранни инвеститори като GlaxoSmithKline и IVAX.