IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Вторичните ефекти от кризата се проявиха в Източна Европа

Свиването на местното потребление ще окаже допълнителен натиск върху развиващите се икономики в региона

10:17 | 15.07.09 г.
Автор - снимка
Създател
Вторичните ефекти от кризата се проявиха в Източна Европа

Потребителите в Централна и Източна Европа са ограничили своите разходи през май, което ще окаже допълнителен натиск върху развиващите се икономики в региона, които вече страдат от срива в потреблението на западноевропейските страни, показва анализ на Ройтерс.

Рецесията засегна първо външната търговия на страните в региона, но вече се забелязват признаци, че тя е започнала да се материализира и във вътрешното търсене. Поради това може да се очаква по-нататъшно свиване на брутния вътрешен продукт през второто тримесечие.

В отговор на тези опасения Централната банка на Полша съобщи, че икономиката на страната може да се свие с 3% през тази година, което е повече от предишната прогноза за спад от 2,4%.

Отрицателното салдо по текущата сметка на Румъния се сви с три четвърти, а в България - почти наполовина, което е отражение на рязкото свиване на вътрешното търсене, а в случая на България - и в резултат от спада на чуждестранните инвестиции.

Продажбите на дребно в Чехия са намалели със 7,5% спрямо предходната година през май, което е най-големият спад през тази година и много повече, отколкото икономистите прогнозираха. Междувременно чуждестранните фирми продължават да изтеглят средства от своите чешки филиали.

Според Световната банка кризата в региона няма да приключи скоро. След като търсенето на автомобили и електроника произведени в Източна Европа отчете силен спад в западноевропейските страни, търсенето в Източна Европа също намаля и затрудни допълнително бизнеса на местните компании.

Излишъкът по текущата сметка на Полша намаля до 207 млн. евро през май, но спадът на вноса от 29,8% на годишна база илюстрира колко силно е намаляло потреблението в страната.

Дефицитът по текущата сметка на България се сви до 1,97 милиарда евро, или 5,8% от БВП, спрямо 10,5% една година по-рано, поради силния спад на вноса. Преките чуждестранни инвестиции спадат наполовина за последните 12 месеца до 1,13 млрд. евро, пише Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още