fallback

Намалява броят на потребителите на луксозни стоки у нас

Това са хора с минимален годишен доход от 500 хил. евро и бюджет за луксозни продукти от 50 хил. евро на година

12:55 | 19.06.09 г.
Автор - снимка
Създател

Броят на потребителите на луксозни продукти и услуги в България е намалял до 5 хил. през 2009 г. в сравнение с 8 хил. през 2008 г. Това сочат резултатите от проучване на специализираното издание Business of Luxury.

Заможните българи с приходи от пазара на имоти, застрахователния и банковия сектор са били най-засегнати от затруднената икономическа ситуация. Има и такива, които са спечелили от кризата, възползвайки се от либералните процедури за достъп до еврофондовете, сочи изданието.

Това е и една от причините за ръст в корупцията в страната през 2009 г., като България има репутация на най-бедната и най-корумпираната държава в ЕС.

Според критериите на анализа профилът на потребител от тази категория включва минимален годишен доход от 500 хил. евро и годишен бюджет за луксозни стоки и услуги най-малко 50 хил. евро.

Пазарното проучване показва, че тази година броят на потребителите на луксозни стоки в Румъния също е намалял. Сега той е 9 хил. души в сравнение с 11 хил. миналата година. Спадът е воден от срива на пазара на имоти, като сравнително по-малко засегнати са единствено онези с диверсифицирани бизнес дейности.

За разлика от България и Румъния броят на тези потребители в Сърбия и Черна гора се е увеличил до 7 хил. в сравнение с 6 хил. през 2008 г. В сравнение със страните членки в региона икономиката на Сърбия продължи да расте, като регистрира стабилни инвестиции. Най-голямата сделка в страната е тази на Газпром, която придоби държавната енергийна компания НИС.

Редица сърби все още продължават да извличат значителни доходи от сивата икономика, като проектите, финансирани от ЕС, производството на оръжия и търговията са трите най-значими сектора в това отношение, се казва в анализа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:32 | 23.08.22 г.
fallback