Българската имигрантска общност в Гърция се изчислява на 40 хил. души към края на 2008 г. според официални данни от изследване за пазара на труда на Статистическия институт в страната.
Въпреки това по различни данни броят на нашите граждани в южната ни съседка е между 70 и 110 хил., съобщава гръцкото издание Kathimerini в материал, озаглавен „Българите: мъжете - на нивата, жените - домашни прислужници“.
Две трети от сънародниците ни са жени, които работят като домашни помощници, както и в хотелиерството и в сектора на общественото хранене. Мъжете са значително по-малко и са заети главно в земеделието и строителството. Повечето от тях живеят в област Атика, на югозападния бряг на полуостров Пелопонес и в Крит. Един „постоянен брой“ сезонни работници има и в северната част на страната. Три четвърти от българите имат завършено средно образование.
Първата имигрантска вълна от сезонни работници в земеделието и дребния бизнес беше между 1989 и 1996 г., сочи изданието. Втората вълна, между 1996 и 2001 г., бе провокирана от икономическата криза в България през зимата на 1997 г. Третият период, между 2001 и 2008 г., бе определен от падането на визите и приемането на България в ЕС.
Някои майки са довели и децата си, като повечето от тях живеят при приятели и работят като домашни помощници. Тези, които са заети в земеделието, продължават да са изправени пред сериозни жилищни проблеми.
България и Гърция имат спогодба за взаимно признаване на трудов стаж и права за пенсия на работниците в двете държави.