IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глоба от общо 1,1 млн. лв. за предприятия от групата ЧЕЗ

ЧЕЗ Разпределение България АД и ЧЕЗ Електро България АД са санкционирани за злоупотреба с господстващо положение

15:36 | 19.12.08 г.
Глоба от общо 1,1 млн. лв. за предприятия от групата ЧЕЗ

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи четири имуществени санкции на обща стойност 800 хил. лв. на „ЧЕЗ Разпределение България” АД, София, и една санкция от 300 хил. лв. на „ЧЕЗ Електро България” АД, София, за извършени нарушения по чл. 18, т. 1 и т. 2 от Закона за защита на конкуренцията, съобщиха от пресцентъра на КЗК.

Санкциите на „ЧЕЗ Разпределение България” АД са наложени за едностранно налагане на цени за възстановяване на прекъснато електроснабдяване, налагане на нелоялни условия при въвеждане на тримесечно отчитане на електромери, ограничаване на търговията във вреда на потребителите при извършване на проверка на електромери и неизпълнение на задължението за обезпечаване на непрекъснатостта на електрическата енергия, с което се ограничава техническото развитие във вреда на потребителите.

„ЧЕЗ Електро България” АД е санкционирано за налагане на нелоялни условия при въвеждане на тримесечно отчитане на електромери.

Производството е образувано по самосезиране във връзка с множество излъчени репортажи в електронните медии, публикации в пресата и постъпили сигнали на граждани.

Анализът на комисията е установил, че „ЧЕЗ Разпределение България” АД е злоупотребило с господстващото си положение, като през август тази година е въвело икономически необосновани цени за възстановяване на прекъснато електрозахранване. Увеличението на цената на услугата не се влияе пропорционално от увеличението на съответните разходи, включени в нея и позволява на дружеството да реализира по-високи приходи, тъй като потребителите не биха могли да се откажат от ползването на електричество, се посочва в съобщението.

Дружеството е злоупотребило с господстващото си положение и като едностранно е въвело тримесечно отчитане на потребената енергия, а е запазило ежемесечното й плащане. Това поставя потребителите в неравностойно положение, тъй като те не заплащат действително потребеното количество, не могат да следят и контролират своето потребление, както и да следят размера на средствата, с които разполагат, смятат от комисията.

КЗК счита, че при така въведеното тримесечно отчитане не би следвало да се начислява лихва върху сметките за първите два месеца от периода, а само върху изравнителната сметка. Данните по преписката показват, че „ЧЕЗ Електро България” АД е наложило заплащане на лихва за просрочие на всяка от месечните сметки и с това е нарушило разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията.

Комисията е установила още, че „ЧЕЗ Разпределение България” АД е упълномощило „ЧЕЗ Лабораторис България” ЕООД - предприятие от своята икономическа група, да проверява използваните в мрежата му електромери и е допуснало само един друг участник на този пазар, с минимален дял. Подобно поведение уврежда интересите на потребителите, възпрепятства избора им на независима проверка при съмнение в отчетените показания и представлява злоупотреба с господстващо положение.

Проучването сочи още, че „ЧЕЗ Разпределение България” АД не е изпълнявало задължението си за непрекъснато и качествено разпределение на електрическа енергия. Не са спазвани обявените графици за прекъсване на електроснабдяването и често са извършвани прекъсвания без предупреждение и без да има доказана авария. Всичко това води до нарушаване на нормалния ритъм на живот на гражданите и ритмичността в производствената дейност на стопанските потребители. Подобни действия представляват експлоатативна злоупотреба и противоречат на Закона за защита на конкуренцията, се посочва в съобщението.

КЗК е постановила прекратяване на нарушенията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още