От утре с акциите на Софарма не могат да се сключват къси продажби и маржин сделки, защото дружеството вече не изпълнява изискванията на Наредба 16 за ликвидност в последните 20 търговски сесии.
В последната седимица от списъка за къси продажби и маржин сделки отпаднаха и Индустриален холдинг България и Зърнени храни България, отново поради по-слаба от изискваната активност с акциите им.
В списъка остават пет дружества - ТБ ЦКБ АД, Еврохолд България, ТБ ПИБ АД, Монбат АД и Химимпорт АД.
От 14 август, влизязоха в сила измененията в Наредбата за условията и реда за извършване на маржин покупки, къси продажби и заем на финансови инструменти. Новите критерии за инструментите, с които ще могат да се сключват къси продажби, са четири - с тях да са сключвани сделки на регулирания пазар най-малко през 15 сесии; минималният среднодневен обем от финансови инструменти, с които са сключени сделки на регулирания пазар, да е не по-малко от 5000 броя; среднодневният брой сключени сделки на регулирания пазар да е не по-малко от 30 и произведението от броя финансови инструменти от дадена емисия и цената на затваряне за последния ден на търговия с този финансов инструмент на регулирания пазар да е не по-малко от 20 млн. лв.
Посредниците все още не са готови да предложат на клиентите си маржин покупки и къси продажби, показа проучване на Investor.bg.
На 14 август се сключиха къса продажба и маржин покупки, но маржин покупките бяха променени на обикновени покупки. Така до момента налице е само 1 къса продажба.
Свързани компании: