IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Работодателите и индустриалците разтревожени от случая Арома

Свидетели сме на разрушаване на стабилността и доверието в българския капиталов пазар, е становището на КРИБ

17:23 | 07.08.08 г.
Работодателите и индустриалците разтревожени от случая Арома

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изрази своята загриженост по повод запора върху акциите на Арома АД. Публикуваме без съкращения становището на КРИБ по казуса "Арома":

Един от белезите на страните с пазарна икономика е добре развитият капиталов пазар. България повече от 17 години възражда своя капиталов пазар, който работи сравнително успешно дори и в условията на глобалната финансова криза през последните 1-2 години.

КРИБ изразява силната си загриженост и тревога от случая с Арома АД от изминалата седмица. Свидетели сме на разрушаване на стабилността и доверието в българския капиталов пазар в резултат на съдебно решение в нарушение на законодателството.

Издадената от СГС обезпечителна заповед за забрана върху упражняване на правата върху акциите на Арома АД и запорното съобщение от частен съдебен изпълнител, сведено за изпълнение до Централния депозитар, спряха търговята с акции на дружеството като обезпечение срещу бъдещ съдебен иск.
Буди недоумение защо за частен съдебен спор, проточил се повече от 8-9 години, последствия да носят повече от 800 добросъвестни миноритарни акционери от България и Европа, придобили акциите си по най-прозрачен начин чрез фондовата борса. На практика те губят правото си да търгуват с притежаваните от тях акции, да получават дивидент и ликвидационен дял, да гласуват в общото събрание, а всичко това означава грубо посегателство върху частната собственост. Каквито и да било искове би следвало да се предявяват срещу юридическото лица „Арома” и е неправомерно съдът да налага запор върху цялата емисия акции, като отнема правата на миноритарните акционери, които държат около 15% от капитала на дружеството, без да имат престъпно или противозаконно действие. Случаят напомня за най-мрачните години от недалечната ни история – на практика това е „експроприация на частна собственост” в условията на 21 век.

Още по-тревожно е, че подобна практика беше приложена и към мултинационалната компания Астра Зенека и към новия собственик на ДЗИ.

Какви са последиците от подобна практика:

-Липса на адекватна реакция и законова защита на правата на акционерите;
-Създава се впечатление за правен хаос и несигурност на българския капиталов пазар;
-Подава се нов тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори, че в България всичко е възможно, особено в светлината на последния унищожителен доклад на ЕК;
-Пораждат се съмнения за недобросъвестност или некомпетентност в действията на съдебната власт, която играе важна роля за поддържането на добра бизнес среда в страната.

Очевидно е, че схемата с обезпечителните мерки срещу бъдещи искове представя по най-ярък начин пропуски в законодателството, които поволяват да се стига до този правен абсурд. Това се отчита от всички институции, имащи отношение към капиталовия пазар – БФБ, Централния депозитар, Комисията за финансов надзор, които очакват становище от Висшия съдебен съвет, прокуратурата и министерството на правосъдието по казуса.

Като организация, представляваща българския бизнес, КРИБ винаги е схващала съдебната власт като важен партньор в поддържането на добра бизнес среда в България. Затова очакваме бързата и компетентна реакция на съдебната власт по казуса „Арома”, който се превръща в тест за това случва ли се реформата в нашата съдебна система и поставя отново на дневен ред реалната вече възможност на страната ни да бъде наложена предпазна клауза в областта „правосъдие”.

Миналата седмица Комисията за финансов надзор обяви, че ще сезира Висшия съдебен съвет по повод случая "Арома".

Свързани компании:

Арома АД(AROM)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:55 | 01.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още