В специфичната крайбрежна зона на Черно море тенденцията е тя да се разшири с 20 до 30 км навътре в сушата през следващите сто години вследствие промените в климата, посочиха експерти метеоролози от 16 института на 12 европейски страни на конференция край Варна. Това означава, че при затопляне на климата влиянието на морето ще се усеща по-навътре върху територията на страната.
Един от най-лошите сценарии на метеоролозите показва и покачване на нивото на Черно Море, както и увеличение на температурите с минимум 3 градуса и максимум 4-5 градуса за този период.
Експертите работят по проект „Сесилия“ през последните две години, който е част от шестата рамкова програма на Европейския съюз и цели да проучи влиянието на промените на климата в Централна и Източна Европа и тяхното влияние върху лесовъдството, земеделието, хидрологията, качеството на въздуха и човешкото здраве.
80 на сто от температурните рекорди са отчетени в последните 10 години, твърдят експертите. Тяхната прогноза е за изключително горещо лято у нас и тази година и задържане на тази тенденция и в следващите летни сезони.
Като част от проекта „Сесилия“ метеоролозите разработват и успоредна програма за въздействието на климатичните промени върху енергетиката.