След втората половина на годината се очаква в България да стартира реализацията на проект „Джеръми“, насочен към малките и средни предприятия. Това съобщи днес в Пловдив заместник-министърът на икономиката и енергетиката Нина Радева, която взе участие в четвъртото издание на икономически форум „Марица“.
Практиката показва, че малките и средните фирми трудно се добират до средства от европейските фондове за повишаване на своята конкурентноспособност. „Ние имаме опит по програма ФАР, където 20 процента от проектите отпаднаха, защото кандидатите не успяха да осигурят необходимите средства за съфинансиране. И сега, за да не губим време, искаме предварително да имаме гаранцията, че съответният проект е достатъчно надежден и по него може да се осигури банково кредитиране“, поясни зам.-министърът.
България вече е заявила желанието си да участва в реализирането на „Джеръми“ чрез Трети приоритет на оперативната програма „Конкурентноспособност“. В този приоритет е определен ресурс от 200 млн. евро. „В България ще се създаде холдингова структура, която ще се управлява от Европейския инвестиционен фонд и чрез която на българския финансов пазар ще бъдат предложени нов тип финансови инструменти“, поясни Нина Радева. Става дума за гаранционни и венчърни фондове, както и фондове за микрокредитиране. Това според Нина Радева ще бъдат междинни финансови инструменти, които ще ускоряват отпускането на заемите и ще облекчават цената на кредитите.
Вече са подписани споразумения с 22 банки и управляващия орган на програма „Конкурентноспособност“. С всички тях имаме добре регламентирана система на взаимоотношения, която, надявам се, ще помогне на фирмите активно да се включат в усвояването на средства, заяви Нина Радева.
Според това споразумение, когато фирмите кандидатстват с проект за финансиране по оперативната програма, трябва да получат от банките кредитно уверение – ако ще работят с банков ресурс. Ако ще разчитат на собствени средства, ще получават от банките уверения, че разполагат с такъв ресурс.
В момента, включително и днес, се водят технически преговори с представители на Европейския инвестиционен фонд. Работи се и по правната страна на холдинга, който предстои да бъде учреден.