IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Използваме два пъти повече ток за промишлени нужди спрямо ЕС

За производството на единица продукция у нас се изразходва с 50-100% повече, отколкото в повечето страни в ЕС

15:35 | 07.04.08 г.
Автор - снимка
Създател
Използваме два пъти повече ток за промишлени нужди спрямо ЕС

Енергийната интензивност в България и балканския регион е с 50-100% по-висока, в зависимост от отрасъла на икономиката, от тази в 15-те най-стари страни членки на ЕС, каза бившият министър на енергетиката и на икономиката Милко Ковачев, в момента главен съветник в ЕБВР, по време на 4-ия международен конгрес за Югоизточна Европа „Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)“.

Това означава, че за производството на единица продукция у нас се изразходва с 50-100% повече, отколкото в повечето страни в ЕС, което не е икономически ефективно, но от друга страна показва, че има огромен потенциал за повишаване на енергийната ефективност, който само в сферата на икономиите в 30-50 на сто.

Според изнесените данни инвестициите, които досега Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е направила в България, са в размер на 346,8 млн. евро, а за Балканите като цяло тази сума е 453,4 млн. евро.

В рамките на инициативата за устойчива енергия на ЕБВР за Югоизточна Европа в периода 2006-2008 година инвестициите са в размер на близо 1,7 млрд. евро.

Едно от най-новите направления на финансиране от страна на банката е получаването на енергия от ВЕИ. Ковачев посочи, че основната дейност на ЕБВР е финансиране чрез кредитиране, но за известен период от време се използва и т.нар. донорско финансиране за пазари, които не са добре развити.

ЕБВР финансира главно проекти за подобряване на енергийната ефективност на големи предприятия. Също така има и кредитни линии, включително чрез търговски банки, за саниране на жилища, подобряване на общинската инфраструктура и др.

Изследване на Уникредит Булбанк към 2007 г. пък показва, че страната ни има потенциал за строежа на около 700 малки водноелектрически централи, като две трети от тях - по поречията на реките Струма и Искър.

Потенциалът ни за вятърни централи, според изследването, е в размер на около 2200-2400 мегавата мощности. Възможности за инвестиции от страна на чужди инвеститори от Уникредит виждат в приватизацията на топлофикациите в страната, като най-голяма от тях е тази в София.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:47 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още