IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Fitch потвърди кредитния ни рейтинг в чужда валута

Fitch също така потвърди и тавана на страната A- (A минус) и краткосрочния рейтинг F3

18:00 | 26.07.07 г.
Автор - снимка
Създател
Fitch потвърди кредитния ни рейтинг в чужда валута
Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чужда валута ‘BBB’ и дългосрочния кредитен рейтинг в местна валута ‘BBB+’. Fitch също така потвърди и тавана на страната ‘A-’ (A минус) и краткосрочния рейтинг ‘F3’. Перспективата остава стабилна, съобщиха от Министерство на финансите.

Рейтингът на България продължава да бъде подкрепян от силния растеж. Ръстът на българската икономика през 2006 г. бе 6,1%, тласкан от вътрешното търсене. Инвестициите нараснаха на 32% от БВП (от 28% през 2005 г.), подкрепяни от притока на чужди капитали. Инфлацията бе умерено висока – 6,5% годишно през декември 2006 г., въпреки че алкохолът и цигарите допринесоха 2,8 процентни пункта за този ръст поради предприетото от България увеличение на акцизите, наложено от членството в ЕС през януари 2007 г., сочат данните на Fitch Ratings.

От агенцията отчитат още, че ръстът на банковото кредитиране от 25% през 2006 г. допълнително е подкрепил вътрешното търсене. Заемите се увеличиха с 49% за корпоративни клиенти и с 40% за индивидуални клиенти през годината до май 2007 г., насърчавайки властите да обявят повишаване на изискванията за резервите, които трябва да влязат в сила през септември. Fitch споделя тревогата на властите по отношение на темпа на кредитния ръст, който изостря макроикономическите дисбаланси и повишава степента на излагане на потенциални шокове.

През 2006 г. България имаше фискален излишък от 3,5% от БВП. Брутният държавен дълг намаля до 21% от БВП (от 27% през 2005 г.), доста под ‘BBB’ медианата от 33%, докато сумата във фискалния резерв се увеличи до 12% от БВП (от 11% през 2005 г.), отчитат от Fitch. В края на 2006 г. България бе нетен публичен външен кредитор с 22% от БВП. Властите прогнозират, че бюджетът ще остане с излишък до 2009 г.

От кредитната агенция изразяват безпокойство от размера на дефицита по текущата сметка на България, въпреки че преобладаващата роля на дългосрочния капитал при неговото финансиране е обнадеждаваща, като икономическият растеж и стабилните публични финанси продължават да подкрепят рейтинга.

Дефицитът по текущата сметка нарасна на 16,2% от БВП през 2006 г. от 12,2% през 2005 г. Притокът на недългови преки чуждестранни инвестиции е в размер на 9% от БВП през 2006 г., като финансира около 60% от дефицита, но брутният външен дълг нарасна на 84% от БВП в края на 2006 г. (от 67% през 2005 г.), доста над ‘BBB’ медианата от 39% - отбелязват от Агенцията за кредитен рейтинг. Силният ръст на износа (до 28% в щатски долари през 2006 г.) показва, че в икономиката няма криза по отношение на конкурентноспособността, а доминиращата роля на ПЧИ и по-дългосрочният дълг при финансирането на дефицита по текущата сметка вдъхват увереност. Официалните международни резерви се покачиха до 11,7 млрд. долара, като покриват внос за повече от 5 месеца и допълнително подкрепят валутния борд в страната.

Fitch очаква изискването за запазване на валутния борд да запази впечатляващата дисциплина на България по отношение на икономическата политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:07 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още