IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Standart&Poor's повиши дългосрочния кредитен рейтинг на София

Икономическият ръст смекчава ефекта от ниската финансова гъвкавост

14:17 | 13.02.07 г.
Автор - снимка
Създател
Standart&Poor's повиши дългосрочния кредитен рейтинг на София
Standart&Poor's повиши повиши дългосрочния кредитен рейтинг на София на „ВВ+” от „ВВ” на база растящите приходи и подобрено изпълнение на бюджета. Перспективата е стабилна, съобщиха от рейтинговата агенция.

Рейтингът на столицата се ограничава от ниската финансова гъвкавост на града, причинена от силната зависимост от трансфери от правителството и силния държавен контрол върху приходите и разходите, все още сравнително неустойчивите финансови показатели и високите нужди от финансиране за инфраструктура. Тези фактори обаче частично се смекчават от високия икономически ръст, който води до растящи приходи и подобряващи се оперативни показатели и благоприятния дългов профил, посочват от S&P.

Финансовата гъвкавост на града се ограничава от държавния контрол върху повечето приходи, но има тенденция към постепенно разширяване на местното самоуправление, благодарение на планираната децентрализация, с която ще се делегират права на общините по събирането и управлението на местни данъци и такси.

Положението на София като столица и политически, финансов и културен център дава като резултат сравнително висок икономически растеж. Общината произвежда около 29% от БВП на страната и привлича почти 60% от всички преки чуждестранни инвестиции в България. За периода 2006 - 2008 г. реалният ръст на БВП ще остане в рамките на 5,5%-6% годишно.

След тригодишно влошаване изпълнението на бюджета се подобрява през 2006 г., като се наблюдава оперативен излишък от около 7% от оперативните приходи и общо почти балансиран бюджет, смятат още от S&P. Това обръщане на средносрочната тенденция на развитие е резултат най-вече на непланирани субсидии от държавния бюджет и повишаването на имуществените данъци. Средносрочно обаче оперативният излишък се очаква да остане нисък, на нива 3%-5% от оперативните приходи. През 2007 - 2009 г. планираното ускоряване на така нужната инфраструктурна инвестиционна програма, особено по отношение на сметосъбирането и извозването, е възможно да увеличи общия дефицит до около 10% от общите приходи.

Въпреки че общината планира да увеличи прекия дълг до 50% от оперативните приходи до 2009 г., благоприятният дългов профил е в подкрепа на кредитоспособността на София. Дългите срокове на падеж и профили на амортизация ще спомогнат за поддържане обслужването на дълга под 5% от общите приходи в средносрочен план.

Ликвидността на София е на средно ниво. Паричните остатъци без ограничения в разходването надвишават годишното обслужване на дълга.

Стабилната перспектива отразява очакването на Standart&Poor's, че сравнително високият икономически ръст на София ще смекчи натиска от извършване на разходи, произтичащ от високото търсене на инфраструктурни и обществени услуги. В рейтинга е заложено постепенното натрупване на пряк дълг до 50% от оперативните приходи до 2009 г., в очакване на инвестиционните грантове, свързани с присъединяването към ЕС. Ако постепенната децентрализация, съчетана с по-добра прозрачност върху финансовата политика на общината, доведат до дългосрочна стабилност на засилващите се финансови показатели, то перспективата може да бъде променена на положителна. Обратно, недостигът на държавни субсидии и растящите оперативни разходи на общинските предприятия, водещи до влошаване на оперативния баланс, биха подложили рейтинга на изпитание, подчертават от агенцията.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:50 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още