В "Ел Би Булгарикум" ЕАД е концентрирана основната част от научноизследователския потенциал на млечната промишленост в страната ни. Дружеството разполага с модерен Център за научноизследователска и развойна дейност и с най-голямата у нас колекция от млечнокисели бактерии, изолирани и селекционирани в продължение на над 40 години. По брой щамове от двете бактерии на киселото мляко Laktobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus LBB колекцията е сред най-богатите в света.
За първи път българско кисело мляко е изнесено във Франция в началото на 60-те години на 20-и век. Няколко години по-късно са сключени лицензионни договори за производството му в 21 държави от Европа, Азия и Африка. Лицензодател по подписаните договори е България, чрез ДСО "Млечна промишленост". Във всички документи българската страна е предоставяла изключителното право при маркетирането на киселото мляко по договора да се използва името "България йогурт". В условията на монополно стопанство даденото изключително право е гарантирано от държавата.
От всички лицензионни договори в момента са преподписани два - с японската фирма "Meiji Dairies Corporation" и с финландската "Valio". През 2003 г. е подписан договор с корейската компания "Vital Food Co". Лицензодател по действащите документи е "Ел Би Булгарикум" ЕАД.
Най-успешен за млечната ни промишленост е лицензионният договор с японската фирма "Meiji Dairies Corporation", подписан през 1972 г. Компанията е готова да работи съвместно с българското дружество за разширяване на пазара на наше кисело мляко в Азиатския регион.
Предоставеното на "Ел Би Булгарикум" ЕАД право няма изключителен характер. С решението не се ограничава възможността други български лица да използват името "България" при сключването на договори с чуждестранни партньори за производство на кисело мляко по българска технология и с българска закваска.