IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приеха на второ четене законопроекта за кредитните институции

След присъединяването на България към ЕС БНБ ще осъществява надзор на консолидирана основа спрямо банките, банковите групи, финансовите холдинги и холдингите със смесена дейност

10:58 | 13.07.06 г.
Автор - снимка
Създател
Приеха на второ четене законопроекта за кредитните институции

След присъединяването на България към ЕС Българска народна банка (БНБ) ще осъществява надзор на консолидирана основа спрямо банките, банковите групи, финансовите холдинги и холдингите със смесена дейност. Това реши парламентът, който в началото на заседанието си гласува на второ четене законопроекта за кредитните институции.

Надзорът на консолидирана основа на финансовия холдинг включва самия холдинг и влизащите в него банка или банкова група въз основа на консолидираните финансово-счетоводни отчети на предприятието, което има банка за дъщерно дружество. При банковите групи се обхващат съставящите ги банкови и/или небанкови финансови институции въз основа на консолидирания финансово-счетоводен отчет и отчетите по надзорните регулатори за платежоспособността. Надзорът върху банките пък обхваща банка и нефинансовите дружества, в които банката пряко или косвено притежава квалифицирано участие над 20%.

Законът ще влезе в сила от влизането в сила на договора за присъединяване на България към ЕС. Той доразвива уредбата според сегашния Закон за банките.

За българските банки се осигурява възможност да извършват дейност на територията на държавите от ЕС, след като получат разрешение от БНБ.

Освен това се въвежда се понятието „кредитни институции“, регламентира се също така и принципът на единния лиценз.

Със закона се въвежда и понятието „професионална тайна“ и се урежда режимът на защита на информацията, представляваща професионална тайна. Детайлизира се също така регламентацията на банковия надзор.

От 5000 до 10 000 лв. глоба ще се налага на лице, разпространило чрез средство за масово осведомяване невярна информация или обстоятелства за банка, с които се уронват доброто й име и доверието към нея, предвижда законът. Ако нарушителят е юридическо лице, ще се налага имуществена санкция от 50 000 до 200 000 лева.

Законопроектът за кредитните институции беше приет на първо четене от Народното събрание на 8 юни тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още