IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Започва кампания за намаляване на данъците чрез дарения за културата

Всеки дарител (физическо лице) може да намали с до 15% облагаемия си доход, като направи дарение за културата

14:11 | 23.06.06 г.
Автор - снимка
Създател
Започва кампания за намаляване на данъците чрез дарения за културата

Националната агенция за приходите (НАП) и Националният исторически музей (НИМ) стартират заедно национална кампания “Дарение за културата”, обявиха от агенцията. Инициативата е част от комуникационния проект на НАП “Как законно да си намаля данъците?”.

Двеста хиляди брошури за данъчните облекчения ще бъдат разпространени сред културните институции в цялата страна. От тях 10 хил. броя ще бъдат раздадени на посетителите, партньорите и дарителите на Националния исторически музей.

Всеки дарител (физическо лице) може да намали с до 15% облагаемия си доход, като направи дарение за културата, уточниха от НАП.

Същевременно Националната агенция за приходите е предоставила безвъзмездно на Националния исторически музей 35 компютъра на обща стойност близо 12 500 лева. Дарението ще даде възможност на специалистите от музея да обработват богатите колекции на НИМ, с оглед включването им в национална информационна банка на културно историческото ни наследство, а в перспектива - и в информационната система на Европейската общност.

Ръководството на музея се надява, че кампанията „Дарение за културата” ще допринесе за увеличаване на дарителите за българската култура като цяло и по-специално за провежданата от музея през тази година дарителска акция за реставрацията на стенописите в Боянската църква – паметник, включен в световната листа на ЮНЕСКО.

Дарение за културата представлява безвъзмездно предоставената помощ при условията и по реда на Закона за меценатството. В категорията „произведения на изкуството“ пък влизат всички произведения, създадени в резултат на творческа дейност и изразени по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма (литературни, музикални, архитектурни произведения, филми, художествена и документална фотография и др.).

Безвъзмездна помощ може да бъде предоставяна и за дейностите по извършването на археологически проучвания, реставрация и консервация, свързани с опазване на културно-историческото наследство.

Меценатите (физически лица) трябва да подават до министъра на културата заявление за вписване в регистър. Трябва да приложат към заявлението и заверено копие от договора, сключен между тях и получателя на безвъзмездната помощ.

За да се ползва данъчното облекчение за дарение, дарителят не трябва да има данъчни задължения (ликвидни и изискуеми) и задължения за задължителни осигурителни вноски към 31 декември на съответната година.

Общият размер на даренията не може да превишава 65 на сто от облагаемия доход (след намаляването му с предвидените за отделните източници на доход нормативно признати разходи, задължителни осигурителни вноски и направените вноски за доброволно осигуряване и застраховане).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:18 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още