Преди два дни е постигната договореност за присъединяване на двете страни през 2007 година, при задействане обаче на повече от две защитни клаузи, са заявили дипломати от Брюксел.
Според “черновата” на доклада на ЕК, България има шест критични области (т.нар. области “в червено”), а Румъния – четири.
Областите, които будят сериозно безпокойство според черновата на доклада на ЕК за напредъка на България, са следните:
-
Създаване на подходяща интегрирана система за администрация и контрол в земеделието (Глава 7)
-
Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти (Глава 7)
-
Видими резултати в разследването и преследването на мрежите на организираната престъпност (Глава 24)
-
По-ефективно и систематично изпълнение на законите за борба срещу измамите и корупцията (Глава 24)
-
По-интензивно налагане на мерки срещу прането на пари (Глава 24)
-
Засилване на финансовия контрол върху структурните и кохезионни фондове (Глава 28)
И България, и Румъния имат слабости. Вижда се, че слабостите на България не са отстранени толкова бързо и толкова категорично, колкото бе обещано от страна на България на ЕС, заявява в интервю за портала г-н Елмар Брок, председател на Комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕП).
“Тази констатация съвпадна с идването на власт в Румъния на ново, дясно правителство”, казва още Брок и допълва, че експертите на ЕК базират оценките си не на политическия цвят на правителствата в София и Букурещ, а на реалния напредък.
“Не мисля, че решението за задействане на защитни клаузи може да зависи от страхове за фрустрация, нито може да се разглежда като инструмент за стимулиране на реформите. Това, което искаме, е да се спазва Договорът за присъединяване”, заявява Брок.