IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Станишев: Понякога сме склонни към самобичуване и фатализъм

През април-май 2006 г. ЕК ще изготви следващия мониторингов доклад, който може да препоръча на Съвета на ЕС да отложи приемането ни в Евросъюза

11:57 | 04.11.05 г.
Автор - снимка
Създател
Сергей Станишев; снимка: МС
Сергей Станишев; снимка: МС

Ние понякога сме склонни към самобичуване, към отказ от активна работа и фатализъм, че едва ли не нещата са предрешени, че в Европейския съюз не ни искат, че ние няма да се справим“, заяви министър-председателят Сергей Станишев по време на представянето на доклада на Европейската комисия в парламента.

Бих ви препоръчал да погледнете мониторинговите доклади на Европейската комисия по отношение на много от страните на първата вълна на петото разширяване – десетте държави от Централна и Източна Европа. Ако погледнете техните доклади 15 месеца преди членството в Европейския съюз ще видите, че българските институции са съвсем в състояние да изпълнят препоръките на Европейската комисия и да подготвят страната ни за членство в ЕС, което е не само изискване на нашите партньори, а е преди всичко в интерес на нашата държава“, допълни Станишев от парламентарната трибуна. 

В своето изложение в парламента министър-председателят все пак увери депутатите, че отчита цялата сложност и отговорност на задачите, които Народното събрание и правителството трябва да решават заедно.

Премиерът подчерта отново, че разликата между мониторинговия доклад и доклада за напредъка на Европейската комисия е принципна и голяма, защото акцентът вече се поставя върху реалното прилагане на поетите през последните пет години ангажименти в процеса на преговори.

За първи път в мониторинговия доклад има качествено нова перспектива, в която страната ни се разглежда като безспорен бъдещ член на Европейския съюз. Това до голяма степен предопределя и по-критичното му звучене в сравнение с досегашните Редовни доклади като проблемните области са в голяма степен очаквани и не са изненада за нас, допълни Станишев.

Министър-председателят заяви, че правителството предприема стъпки към преодоляването на посочените слабости, още преди официалното оповестяване на доклада и припомни, че Министерският съвет е одобрил списъци с конкретни срокове и мерки, които да позволят до пролетта на 2006 г. България да изпълни изискванията и да убеди европейските институции и държавите-членки, че страната ни е способна да поеме от 1 януари 2007 г. задълженията на пълноправен член на Европейския съюз.

Той подчерта, че България напълно споделя загрижеността на европейските институции по отношение на корупцията и организираната престъпност, които са в основата на най-сериозните критики в мониторинговия доклад.

Премиерът Сергей Станишев очерта и бъдещите стъпки в процеса на европейска интеграция. Той уточни, че през април-май 2006 г. ЕК ще изготви следващия мониторингов доклад, който може да препоръча на Съвета на ЕС да отложи приемането ни в Евросъюза, ако са налице условията за това, определени в Договора за присъединяване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 04.11.05 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още