Пазарът на държавни ценни книжа (ДЦК) у нас се оценява на абсолютно съпоставим риск с този на пазарите в Испания, Португалия и Италия, а той трябва да е и по-нисък. Това каза Емил Аспарухов, финансов експерт, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Надеждността на държавния дълг се измерва с кредитните рейтинги от големите агенции, посочи експертът. Standard & Poor's повиши кредитния рейтинг на страната до 'BBB/A-2' от 'BBB-/A-3'.
"Вече сме на финалната права на влизане в чакалнята на еврозоната", каза той.
"Разликата между това, което беше преди 15 години и сега със сходни кредитни рейтинги, е различните нива на лихвени проценти в еврозоната", добави още Аспарухов.
Експертът даде пример със Словакия, където книжата 6-7 месеца преди страната да влезе в еврозоната са покачили стойността си на много високи нива и са станали много близки до държави като Нидерландия и Франция - държави с изключително висок кредитен рейтинг.
"Преди 5 г. се издадоха еврооблигации на международните пазари, които бяха три емисии едновременно и тогава на практика се напълни държавният резерв, но нуждата от издаване на вътрешни държавни ценни книжа изчезна", каза още Аспарухов.
По думите му основният фактор за отрицателните лихви е политиката на Европейската централна банка.
преди 4 години "той трябва да е и по-нисък"Трябва, ама като влезем в ЕЗ. А ще влезем на куково лято.Защо? Ами защото "трябва да е по-нисък", ама не е.И у Перник трябва да имат вода, ама нямат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това да купуваш гръцки, испански и български дълг на цени като германски облигации, според мен, показва доколко всичко е извън равновесие. Общо взема се една бака с боя и с една четка се маже върху раждата, всичко изглежда добре докато един ден се види ръждата. Какво точно толкова се промени в Гърция или Испания, ами в България? Това, че агенциите ти дават някакъв рейтинг се видя колко има стойност през 2007/08 година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар