Американският производител на военна техника The Armored Group (TAG) разглежда вариант за създаване на производствен център на територията на България и продажба на своите продукти както в страната, така и в останалите страни членки на Европейския съюз.
По време на среща с представители на българските медии ръководството на компанията представи различните модели отбранителна техника, които са част от нейното 30-годишно портфолио.
Аспарух Пилософ, представител на TAG за България, сподели, че компанията желае да предложи на българското правителство да създаде на местна територия своя първи производствен център в ЕС.
Той обърна внимание на една от основните машини на компанията – MASTIFF, която по неговите думи „технически е най-усъвършенстваната8х8 машина, която разполага с голяма устойчивост и маневреност“.
Пилософ подчерта, че всички машини от портфолиото на TAG отговарят и дори надхвърлят изискванията на българското правителство и в частност на Министерството на отбраната, които са провели среща с представители на компанията с интерес към нейните продукти.
„За момента официалната позиция на министерството на отбраната е, че предложението на TAG е закъсняло, тъй като маркетинговото проучване относно закупуването на подобна техника от страна на България е приключило още през 2017 г.“, заяви Пилософ, като добави, че това решение трябва да се преразгледа и посъветва българските власти да не следват сляпо тръжните процедури.
Главният изпълнителен директор и основател на TAG Робърт Паздерка посочи от своя страна, че компанията се стреми да се наложи на европейския пазар и да бъде конкурентна на останалите производители в региона.
„Идеята ни за преместване на производството ни в България дойде, след като разбрахме за сделката за закупуване на изтребителите F-16 от българското правителство“, сподели Паздерка.
Аспарух Пилософ изтъкна от друга страна постиженията на компанията и огромния опит, който има дизайнерът на нейните машини.
„Ние предлагаме по-добрата алтернатива на пазара и на българското правителство“, подчерта представителят на TAG за България.
По думите на Паздерка машините на компанията могат да бъдат подобрявани в процеса на поддръжка и по този начин да бъдат конкурентни и за в бъдеще.
„Относно плащането при поръчка, ние сме гъвкави и можем да обсъдим различните варианти с българските власти“, изтъкна изпълнителният директор.
На въпрос дали вече има обучени български военни на машините на TAG, Паздерка отговори, че интересът на компанията към България е отскоро и все още не са стигнали до етап на обучение на местни кадри.
Той посочи, че компанията е готова да инвестира в България пропорционално на търсенето в региона и това ще позволи отварянето на хиляди работни места, ако правителството се съгласи на договор.
Все още остава неясно за какъв тип производство може да се говори – на отделни части или сглобяване, но представителите на компанията са категорични, че при зелена светлина от страна на правителството на България, те са готови да предложат конкурентни условия и цени.
От TAG посочиха необходимостта пред страната ни за привличане на чуждестранни инвестиции и стимулиране на производството, тъй като България разполага с отлична база от инженери.
Относно цената на различните машини, Паздерка заяви, че пазарната стойност на даден продукт зависи от спецификациите на модела и от целите, за които клиента иска да използва продукта.
Според него TAG ще се съобрази в това отношение с отпуснатите от държавния бюджет средства за подобни покупки.
преди 5 години Твърде силен сектор сте имали ама друг път. Заводите, които произвеждаха оръжие продължават да работят и то много успешно. Само че освен тях имаше и маса безумия като завода за производство на дървени сандъци за противогази в Клисура и "танковия" завод в Червен бряг за ремонт на Т-55. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А ние имахме твърде силен сектор във военната промишленост,но когато затваряха военните заводи не говореха че те създават много работни места,защо ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар