Годишното ниво на инфлация в България се покачва през март 2019 г. до 3,6 на сто - най-виското равнище от октомври 2018 г., показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Това е четвърти пореден месец, през който цените се увеличават и има ясен знак за ускоряване на потребителската инфлация стабилно над нивото от 3%. В последния месец на миналата година поскъпването на годишна база беше 2,7%, през януари – 3%, а през февруари – 3,2%. Статистическите данни показват, че през август 2018 г. инфлацията се ускори до петгодишен връх.
Месечната инфлация е 0,1%, а от началото на годината (март 2019 г. спрямо декември 2018 г.) е 1,2%.
Инфлация, измерена чрез ИПЦ, по месеци
Източник: НСИ
Investor.bg напомня, че тези данни се следят „под лупа“, тъй като именно ниската инфлация е един от критериите за сближаване (т.нар. критерии от Маастрихт) на страните членки на ЕС. България трябва да поддържа ниска инфлация, която не надхвърля с повече от 1,5 процентни пункта средногодишната инфлация (HICP) в трите страни от ЕС с най-ниска положителна инфлация. За момента отговаряме на това условие, но ако поскъпването продължава с тези темпове, е съвсем реално да получим червена точка от страна на Европейската комисия.
През март спрямо февруари цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки са по-скъпи с 0,2%. С толкова са се увеличили и алкохолните напитки и тютюневите изделия, жилищното обзавеждане, домакинските уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома.
Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива остават на равнището от февруари.
На месечна база НСИ отчита намаление на облекло и обувки с 0,6%.
От националната статистика пресмятат увеличение на цените на транспорта с 2,3%, в образованието – с 0,4%, в ресторанти и хотели – с 0,3%, на здравеопазването – с 0,1%.
Намаление има в цените за развлечения и култура – с 3,9%.
През март 2019 г. са се увеличили цените на зелето – с 22%, на пипера – с 11,7%, на картофите – с 10,9%, на зрелия лук и чесън – съответно с 0,2 и 2,8%, на кореноплодните зеленчуци (моркови и червено цвекло) – с 2,6%, на маслините – с 1,9%, на цитрусови и южни плодове – с 1,5%, на зрелия боб – с 1,7%, на ориза – с 1%.
През миналия месец по-евтини са били цените на листните зеленчуци – с 14,8%, на краставиците – с 8%, на доматите – със 7,2%, на шоколада и шоколадовите изделия – с 1,8%, на каймата – с 1,6%.
В групите на нехранителните стоки и услугите през март е регистрирано увеличение на цените при пътническия въздушен транспорт – със 7,7%, на автомобилния бензин А98Н – с 4,5%, в цветарството – с 4,2%, на газ пропан-бутана за ЛТС – с 3,9%, на автомобилния бензин А95H – с 3,7%, на дизеловото гориво – с 3,6%, на пътническите таксита – с 1,6%, и на билетите за кина и театри – с 1,4%.
През миналия месец в НСИ отчитат намаление на цените в групите на нехранителните стоки и услугите при пакетните услуги за почивка и туристически пътувания – с 8,1%, на мобилните телефонни апарати – с 3,1%, на телевизорите – с 2,1%, в услугите по краткосрочно настаняване – с 1%.
През март 2019 г. цените на лекарските услуги са били по-скъпи с 0,4%, а на лекарствените продукти и стоматологичните услуги са се вдигнали с по 0,1%.
преди 5 години трудно е, точно липсата на парична политика от БНБ прави увеличението на разходите силно проинфлационен фактор. От друга страна, това е ясен сигнал, че трябва да се повишават лихвите по кредити(да се охлади икономиката). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Крайно време е да се ограничи консумацията на зеле, особено киселото такова. Не само че води до висока инфлация, но вероятно и в Чакалнята няма да ни пуснат с бидончето да влезем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Браво, ето че успяхме да постигнем едни 3.6% инфлация за да изпълним и преизпълним европейският инфлационен план от така нужните поне 2% инфлация. Нека сега ЕС да не мълчи, а да ни похвали пред всиките колко добре сме се постарали и как сме работили упорито за постигането на тези цели, както и г-н Борисов каза вчера на сбирката ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар