"Булгаргаз" редактира ЕК за цената на руския газ
в. Сега
Държавният монополист "Булгаргаз" вчера "редактира" доклада на Еврокомисията за газовите пазари в общността за второто тримесечие на годината. От българската компания обявиха за некоректна посочената цена за газа, внасян от Русия у нас. В документа на Брюксел се посочва, че цената на руския газ у нас е 19.92 евро за мегаватчас. Записано е също, че по-ниски от българските газови цени има в няколко страни, сред които Унгария - 19.86 евро/МВтч, Италия - 19.69 евро, Румъния - 19.65 евро и др. Обратно - "Газпром" продава по-скъпо,отколкото у нас, в Словакия (20.16 евро/МВтч), в Чехия - (20.38 евро/МВтч), в Естония - (21.86 евро/МВтч).
Според официалното съобщение на "Булгаргаз" обаче това не е така. Предложената на енергийния регулатор цена на руския газ през второто тримесечие е била 34.84 лева/MВтч, или преизчислена по фиксинг 1.95583, се получава цена от 17.81 евро/МВтч. Одобрената от Комисията за енергийно и водно регулиране тарифа е дори по-ниска - 34.04 лв., или 14.40 евро за мегаватчас, което е под цената на внасяния от Русия газ, изтъкват от "Булгаргаз". Газовият доставчик допълва, че в момента е в диалог на експертно ниво, за да се изясни причината за различието с публикуваните от Брюксел данни.
България е изнасяла оръжие основно за Саудитска Арабия, Индия, САЩ и Ирак
в. Сега
През миналата година България е изнесла оръжия и продукти, свързани с отбраната за 1,219 млрд. евро, предава БНР. Най-голяма част от осъществения износ е за Саудитска Арабия, Индия, САЩ и Ирак. Общата стойност на реализирания внос на подобни изделия е 247 млн. евро, основно от Полша, Сърбия и Румъния. Това е записано в Доклад на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката, който депутатите приеха.
Комисията за сигурността на информацията купува имот за над 25 млн. лв.
в. Сега
Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) е на път да се сдобие със собствен имот в центъра на София. Министерският съвет реши вчера да отпусне 25.4 млн. лв. за покупката на сграда, в която ще се нанесат служителите на комисията. В нея в момента работят близо 300 души, но половината от тях са към териториалните й звена. Шестетажният имот - "Офис парк Централ", е разположен на столичната ул. "Козлодуй" 4 в район "Сердика".
Според правителственото съобщение теренът е с обща площ 1641 кв. м. Застроената площ е 935 кв. м. Всъщност става дума за сграда с обща разгъната площ от над 11 000 кв. м, става ясно от сайта на проекта. Тя се строи от Красимир Георгиев, който притежава и сградата на някогашния театър "Ренесанс", бивше кино "Георги Димитров" на площад "Възраждане" - последно известна като дискотеката "Син Сити", в която миналата година избухна съмнителен пожар. През 2015 г. той съобщи, че има намерение да разруши сградата, в която се помещава "Син Сити", и да построи петзвезден хотел. Оказа се обаче, че зданието е част от групов паметник на културата, обявен през 1976 г.
БАН се възмути от държавния бюджет, засягащ отделянето на метеоролозите
в. Стандарт
Със Закона за държавния бюджет не може да се отчуждава имущество, както това се предвижда да стане с Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) в преходните и заключителните разпоредби на проекта на Закона за държавния бюджет за 2019 г. Това заяви на пресконференция председателят на Общото събрание (ОС) на БАН проф. Евелина Славчева.
Според параграф 1, ал. първа, и параграф 3, ал. 1, от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет НИМХ се изважда от БАН и "се прикрепя" към Министерството на образованието и науката изцяло - с имуществото и с архива, без забележки, че някои учени може да искат да останат в БАН, обяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Ние сме против отделянето на НИМХ да стане чрез законов акт, а да се осъществи "по нашите правила", добави той. Против сме и срещу параграф 6, който противоречи на автономията на Академията и на Закона за БАН, посочи акад. Ревалски.
Eкоинспекцията в Бургас отказа да затвори пречиствателната станция на Арабаджиеви
в. 24 часа
Регионалната екоинспекция в Бургас е отказала да затвори пречиствателната станция във Ваканционното селище „Елените“. Това съобщиха от Окръжната прокуратура в Бургас, цитирани от БНР. Обвинителите издадоха разпореждане за запечатване на обекта заради неизплатени над 7 милиона лева глоби. До 5 ноември контролните органи трябва да уведомят наблюдаващия прокурор какви действия ще предприемат. Пречиствателната станция, собственост на бизнесмена Ветко Арабаджиев, работи от 2012 година без разрешително за ползване и за заустване на отпадните води.
Манолова предупреди за засегнати права в законопроекта за държавния бюджет
в. 24 часа
Омбудсманът Мая Манолова внесе в Народното събрание отрицателни становища по предлаганите от Министерския съвет законопроекти за държавния бюджет – и държавното обществено осигуряване за 2019 г., в които се засягат социалноикономически права на гражданите. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. Ден по-рано Манолова отново в становище до парламента заяви и острата си позиция по проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса.
„Като омбудсман, призван да насърчава и защитава правата и свободите на гражданите, застъпвам позицията, че при обсъждане и приемане на бюджетните закони следва да се съблюдават принципите за предвидимост и откритост, както и да не се допуска приемане на нормативни разпоредби, ограничаващи и нарушаващи граждански права“, пише Мая Манолова в становищата си.
Запазваме винетката при смяна на номера
в. Труд
Водачите ще имат на разположение 3 работни дни, в които да поискат да бъдат променени данните им в платена вече електронна винетка, ако сменят номера на превозното си средство. Това пише в проект на наредбата, с която ще се определят правилата за работа на новата тол система. От документа става ясно, че за събирането на данните за изминатото разстояние от автобуси и камиони ще отговарят различни доставчици.
До 4-5 години оставаме без БГ плодове и зеленчуци
в. Монитор
До 4-5 години секторите овощарство и зеленчукопроизводство може да фалират заради ниските държавни и европомощи. Това стана ясно по време на конференция по бъдещата Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСПБ с участието на председателя на комисията по земеделие в Европарламента Чеслав Адам Шекерски (ЕНП, Полша) и членовете й от България Владимир Уручев и Момчил Неков.
По думите на Неков в австрийската провинция Южен Тирол делът на субсидиите за плодове и зеленчуци са 4,6% от стойността им, а в България - 2-3 на сто. Има риск тези сектори у нас да фалират до 4-5 години, защото няма да са конкурентни предупреди той. „За това моментално трябва да искаме поне двойно увеличение на субсидиите за тези 2 сектора у нас. Другото, за което настояваме всички, е по-голяма обвързана подкрепа, повече пари за литър мляко за сметка на директните плащания“, каза още той.
Половината от водата се краде
в. Монитор
оловината от питейната вода се краде, съобщи за „Монитор“, председателят на Българската асоциация по водите (БАВ) Иван Иванов след форум, посветен на техническите проблеми пред ВиК сектора.
„Това са така наречените търговски загуби на ВиК операторите - уточни той. - Те се дължат и на кражби, и на неправилно отчитане. Убеден съм, че в много райони на страната има нелегални водопроводни отклонения без водомери. Има и известни, но тях не ги прекъсват, за да няма социално недоволство“, добави Иванов.
Шефът на БАВ отчете, че много от операторите са предприели мерки за намаляване на загубите. Той добави, че те ще могат да ползват и средства по европейската екопрограма не само за пречиствателни станции, но и за намаляване на загубите на вода.